Španielsko zvažuje zdvojnásobenie DPH na krátkodobé prenájmy
Madrid zvažuje radikálny krok: zdvojnásobenie DPH na krátkodobé prenájmy. Cieľom je zmierniť bytovú krízu a zároveň udržať prosperujúci turizmus.

Španielska vláda hľadá spôsob, ako vyvážiť záujem o rozvoj cestovného ruchu s potrebou riešiť rastúce náklady na bývanie.
Content: Madrid 25. mája (TASR) - Španielska vláda uvažuje o výraznom zvýšení dane z pridanej hodnoty (DPH) pre krátkodobé ubytovanie, čím by sa sadzba vyrovnala dvojnásobku dane platenej za hotelové ubytovanie. Informovala o tom agentúra Reuters.
Cieľom tohto kroku je snaha o nájdenie rovnováhy medzi podporou turistického ruchu, ktorý je kľúčový pre španielsku ekonomiku, a riešením problému nedostupného bývania. Rastúci počet majiteľov nehnuteľností uprednostňuje krátkodobé prenájmy pre turistov, čo vedie k znižovaniu ponuky bytov pre miestnych obyvateľov a zvyšovaniu cien.
Na to, aby mohla vláda zvýšiť DPH na 21 % pre krátkodobé turistické prenájmy, potrebuje súhlas parlamentu. Tento krok by mal pomôcť zmierniť bytovú krízu. Súčasná sadzba DPH pre hotely je 10 %.
Navrhované opatrenie by sa týkalo všetkých prenájmov kratších ako 30 dní a zasiahlo by približne tretinu turistov, ktorí uprednostňujú krátkodobé prenájmy pred hotelmi. V minulom roku navštívilo Španielsko rekordných 94 miliónov turistov. V súčasnosti sa na krátkodobé prenájmy v kontinentálnom Španielsku DPH neplatí.
Presadenie tohto návrhu zákona môže byť pre menšinovú vládu socialistov v silne polarizovanom parlamente náročné.
„Byty sú primárne určené na bývanie. Tieto opatrenia majú zabezpečiť právo rodín na dostupné nájomné bývanie,“ vyhlásila ministerka pre bývanie a mestskú agendu Isabel Rodríguezová pri predstavení zákona.
Španielsko sa snaží nájsť rovnováhu medzi podporou cestovného ruchu a zabezpečením dostupného bývania pre svojich občanov. Podľa správy španielskej centrálnej banky je na Kanárskych a Baleárskych ostrovoch polovica bytového fondu využívaná na turistické ubytovanie alebo je vo vlastníctve nerezidentov.
Apartur, združenie vlastníkov turistických apartmánov v Barcelone, kritizuje návrh na zvýšenie DPH a požaduje, aby sa na krátkodobé prenájmy uplatňovala rovnaká sadzba DPH ako na hotely, teda 10 %. Navrhovaná 21-percentná sadzba DPH je podľa nich diskriminačná.
Návrh zákona zahŕňa aj kontroverzné opatrenie, ktoré bolo prvýkrát ohlásené v januári. Ide o zdanenie občanov z krajín mimo Európskej únie až do výšky 100 % pri kúpe nehnuteľnosti, ak ju nebudú využívať ako primárne bývanie. Súčasťou návrhu je aj zvýšenie daní pre majiteľov prázdnych nehnuteľností, vrátane rekreačných domov.
„Jediným cieľom je ukončiť tieto aktivity a ponechať (turizmus) v rukách hotelierov,“ tvrdí Javier Penate, právny poradca združenia vlastníkov dovolenkových domov na Kanárskych ostrovoch, kde sa už na krátkodobé prenájmy platí DPH vo výške 7 %, rovnako ako na hotely.
Miestne a regionálne úrady v Španielsku už obmedzujú vydávanie nových licencií pre turistické prenájmy v Malage a Madride. Barcelona plánuje úplne zakázať nové licencie do roku 2028.