Správa EK kritizuje právny štát v Maďarsku: Žiadny pokrok

Správa EK kritizuje Maďarsko za stagnáciu v oblasti právneho štátu. Znepokojenie vyvoláva justícia, korupcia a sloboda médií.

Správa EK kritizuje právny štát v Maďarsku: Žiadny pokrok
Zdroj: teraz.sk
Európska komisia vo svojej najnovšej správe poukazuje na pretrvávajúce problémy s nezávislosťou justície v Maďarsku.

Content: Brusel 8. júla (TASR) – Európska komisia (EK) v utorok zverejnila správu o stave právneho štátu v členských krajinách EÚ. V prípade Maďarska konštatuje, že napriek predchádzajúcim výhradám nedošlo k žiadnemu posunu v riešení identifikovaných nedostatkov. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli na základe dostupných materiálov.

Správa sa zameriava na kľúčové aspekty právneho štátu, pričom poukazuje na pretrvávajúce problémy v oblasti nezávislosti súdnictva, boja proti korupcii, slobody médií a fungovania demokratických inštitúcií.

V oblasti justície EK kritizuje obmedzovanie právomocí Národnej súdnej rady (NCJ) pri posudzovaní legislatívnych zmien týkajúcich sa sudcov. Vláda prijala zákony, ktoré NCJ odmietla, vrátane úpravy minimálneho veku sudcov. Transparentnosť prideľovania prípadov sa zlepšila len na Najvyššom súde (Kúria).

EK vyjadrila obavy z tlaku na sudcov, najmä ak sa otázka nezávislosti justície otvára na interných fórach. Kritizuje verejné spochybňovanie legitimity členov NCJ predsedom Kúrie a ohováračské kampane proti sudcom, ktorí kritizujú vládne zásahy do nezávislosti súdnictva.

Hoci vláda pod tlakom EK prijala niektoré protikorupčné opatrenia a zlepšila sa hospodárska súťaž vo verejnom obstarávaní, pokrok vo vyšetrovaní korupcie na vysokých miestach je minimálny. Financovanie politických strán a kampaní zostáva netransparentné a kontrola majetkových priznaní poslancov je nedostatočná.

V oblasti plurality médií správa EK konštatuje, že Maďarsko neprijalo opatrenia na reguláciu štátnej reklamy, zabezpečenie nezávislosti Mediálneho úradu a redakčnej nezávislosti verejnoprávnych médií. Mediálny úrad je naďalej zložený z nominantov vládnej strany a jeho rozhodnutia sú netransparentné a politicky motivované. Verejnoprávne médiá sú fakticky pod kontrolou vládnej strany.

Novinári čelia prekážkam pri výkone svojej práce, obmedzenému prístupu k informáciám a sú vystavení nátlaku, vrátane ohováračských kampaní. Správa spomína vyšetrovania vedené Úradom na ochranu suverenity a zákaz účasti vybraných médií na verejných podujatiach.

EK kritizuje rozsiahle využívanie mimoriadnych právomocí vládou v rámci stavu núdze pre vojnu na Ukrajine, čo umožňuje prijímať zákony obchádzaním parlamentu a podkopáva právnu istotu. Zahraničné firmy čelia nevýhodným reguláciám a selektívnym rozhodnutiam orgánov hospodárskej súťaže.

Vláda podľa správy brzdí činnosť organizácií občianskej spoločnosti a ich lídri sú terčom útokov. EK pripomenula odložený návrh zákona o „ochrane suverenity“, ktorý by obmedzil činnosť organizácií označených vládou za rizikové.

(spravodajca TASR Michal Kratochvíl)