Stabilizácia cien v roku 2024: Vláda hlási pozitívny vývoj

Správa vlády hodnotí cenový vývoj v roku 2024. Ako sa darilo stabilizovať ceny a aké opatrenia boli prijaté?

Stabilizácia cien v roku 2024: Vláda hlási pozitívny vývoj
Zdroj: teraz.sk
Vláda konštatuje stabilizáciu cien a rast reálnych miezd v roku 2024, vďaka čomu nebola potrebná priama regulácia cien.

Content: Bratislava 2. júla (TASR) – Slovenská ekonomika zaznamenala v roku 2024 priaznivý vývoj v oblasti cien, sprevádzaný rastom reálnych miezd. Napriek tomu, že niektoré produkty zdraželi, celková inflácia cien potravín bola pod kontrolou a Slovensko si udržalo konkurencieschopnosť cien v rámci Európskej únie (EÚ). Vďaka stabilizácii cien nemusela vláda pristúpiť k priamej regulácii cien, avšak systematický monitoring cien ostáva naďalej kľúčový.

Uvádza sa to vo výročnej Správe vlády o cenovom vývoji, opatreniach na zamedzenie nežiadúceho cenového vývoja, plnení koncepcie cenovej politiky, uplatňovaní zákona o cenách a o návrhu opatrení vo verejnej politike v oblasti cien, ktorú v stredu schválila vláda. Dokument vypracovalo Ministerstvo financií SR.

„Pre udržanie stabilného cenového prostredia v nasledujúcich rokoch je nevyhnutné pokračovať v opatreniach zameraných na podporu transparentnosti a zdravej hospodárskej súťaže. Systematické monitorovanie cien sa ukázalo ako najefektívnejší nástroj pre kontrolu a riadenie cenového vývoja,“ uviedol rezort financií.

Analýzy ministerstva naznačujú, že hoci dochádzalo k občasným výkyvom, súčasný vývoj cien základných potravín je uspokojivý a nateraz nevyžaduje priame zásahy formou regulácie cien. Správa však zároveň obsahuje odporúčania na zavedenie systematických opatrení na zvýšenie dostupnosti potravín. Medzi navrhované opatrenia patrí zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané (5 %) a ostatné potraviny (19 %), ako aj spustenie porovnávacieho cenového portálu cenyslovensko.sk.

Ministerstvo financií vo svojej správe uviedlo, že priemerná inflácia v minulom roku dosiahla úroveň 2,8 %, čo predstavuje výrazný pokles o 7,7 percentuálneho bodu (p. b.) v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Potravinová inflácia sa dokonca spomalila až o 15 p. b. na hodnotu 2,5 %.

„Najvýraznejší nárast cien bol zaznamenaný pri masle (+45 %), vajciach (+19,8 %) a mlieku (+14,8 %). Naopak, najväčší pokles zaznamenal cukor (-31,2 %), bravčové karé (-14,1 %) a bravčová masť (-13,4 %),“ konkretizovalo MF. Ceny potravín na Slovensku dosiahli 83,4 % priemeru EÚ, čo je mierny nárast oproti roku 2023. Slovensko patrilo medzi krajiny s najnižšími cenami mäsa, mlieka a múky v rámci EÚ. Chlieb, vajcia, syr Eidam a zelenina boli naopak drahšie ako v okolitých krajinách.

„Hlavnými faktormi, ktoré ovplyvňovali infláciu, boli mzdové náklady a klimatické zmeny. Ceny energií a agrokomodít sa stabilizovali, čím sa zmiernili tlaky na rast cien,“ vysvetlilo ministerstvo.

V prvej polovici minulého roka došlo k zníženiu rozdielu medzi spotrebiteľskými a odbytovými cenami. V druhej polovici roka bol vývoj nestabilný, ale bez rozsiahleho zvyšovania obchodných marží. Ceny pohonných látok zostali stabilné a neprispeli k inflačnému tlaku.

Podľa zákona o cenách predkladá vláda každoročne v druhom štvrťroku Národnej rade SR správu o cenovom vývoji za predchádzajúci rok. Správu vypracúva Ministerstvo financií SR na základe svojich aktivít v oblasti monitorovania cenového vývoja a riadenia cenovej politiky štátu.