Súd zastavil hromadné zatýkanie imigrantov nariadené Trumpovou administratívou

Rozhodnutie súdu prišlo po sťažnostiach na diskriminačné praktiky pri zatýkaní imigrantov v južnej Kalifornii.

Súd zastavil hromadné zatýkanie imigrantov nariadené Trumpovou administratívou
Zdroj: teraz.sk
Federálna sudkyňa v Kalifornii reagovala na obvinenia z rasového profilovania a nariadila zastavenie sporných imigračných razií.

Content: Los Angeles, 12. júla (TASR) – Federálna sudkyňa Maame E. Frimpong v piatok rozhodla o obmedzení rozsiahlych imigračných kontrol a zatýkaní v siedmich okresoch Kalifornie, vrátane Los Angeles. Agentúra AP informovala, že rozhodnutie prichádza ako reakcia na žalobu podanú organizáciami na ochranu práv imigrantov.

Žalobcovia tvrdia, že administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa systematicky cielila na osoby tmavej pleti počas imigračných razií v južnej Kalifornii. Medzi žalobcami sú traja zadržaní imigranti a dvaja občania USA, jeden z nich bol zadržaný aj napriek predloženiu platného identifikačného preukazu.

Žaloba, predložená federálnemu súdu v Los Angeles, požaduje zastavenie údajne protiústavných praktík, ako sú zatýkanie na základe rasy, zásahy bez súdneho príkazu a odopieranie prístupu k právnej pomoci v miestnom zadržiavacom centre.

Sudkyňa Frimpong zároveň vydala príkaz, ktorý federálnym úradom zakazuje obmedzovať prístup právnikov do spomínaného zadržiavacieho centra, známeho ako „B-18“.

Právnici z organizácií American Civil Liberties Union (ACLU) a Immigrant Defenders Law Center tvrdia, že tieto razie boli motivované "ľubovoľnými kvótami na zatýkanie" a rasovými predsudkami. Podľa ich tvrdení, traja žalujúci boli zadržaní výlučne na základe ich latinskoamerického pôvodu a pracovného oblečenia. Svedectvá uvádzajú, že agenti počas razií na trhoch a parkoviskách obchodných domov zatýkali každého, kto "vyzeral hispánsky".

Právnik ACLU, Mohammad Tajsar, spochybnil metódy imigračných agentov, pričom poukázal na prípad, kedy podľa výpovede zamestnanca autoumyvárne zadržali všetkých okrem dvoch bielych zamestnancov.

Právny zástupca vlády, Sean Skedzielewski, odmietol obvinenia z rasového profilovania a tvrdil, že identifikácia osôb bola založená na kombinácii viacerých faktorov, vrátane predchádzajúceho sledovania a operatívnych informácií.

Tricia McLaughlin, hovorkyňa ministerstva vnútornej bezpečnosti, označila obvinenia z rasového profilovania za "odporné a kategoricky nepravdivé". Zdôraznila, že "zásahy sú vysoko cielené a agenti si pred zásahom riadne overujú informácie".