Summit EÚ-Čína: Potvrdená účasť Costu a von der Leyenovej

Brusel a Peking sa pripravujú na 25. summit EÚ-Čína. Hlavné témy: obchodné vzťahy, vojna na Ukrajine a 50. výročie diplomatických väzieb.

Summit EÚ-Čína: Potvrdená účasť Costu a von der Leyenovej
Zdroj: teraz.sk
Čínske ministerstvo zahraničných vecí ohlásilo účasť vrcholných predstaviteľov EÚ na nadchádzajúcom summite. Prezident Si Ťin-pching sa stretne s Costom a von der Leyenovou, pričom premiér Li Čchiang bude spoločne s nimi viesť rokovania.

Content: Peking, 21. júla (TASR) – Európska únia potvrdila účasť svojich najvyšších predstaviteľov, predsedu Európskej rady Antónia Costu a predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, na summite EÚ – Čína. Podujatie sa uskutoční vo štvrtok a bude súčasťou osláv 50. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Európskou úniou. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na čínske ministerstvo zahraničných vecí.

Podľa ministerstva je naplánované stretnutie prezidenta Si Ťin-pchinga s oboma európskymi lídrami. Okrem toho bude premiér Li Čchiang spolu s Costom a von der Leyenovou spolupredsedajúcim 25. summitu EÚ – Čína.

Európska únia vo svojom vyhlásení uviedla, že Costa a von der Leyenová budú s čínskym prezidentom diskutovať o komplexných vzťahoch medzi EÚ a Čínou, ako aj o naliehavých geopolitických výzvach, medzi ktoré patrí aj prebiehajúca vojna na Ukrajine.

Costa zdôraznil, že summit poskytuje "príležitosť na spoluprácu s Čínou na najvyššej úrovni a na úprimnú a konštruktívnu diskusiu o otázkach, ktoré sú pre obe strany dôležité." Dodal: "Chceme dialóg, skutočnú angažovanosť a konkrétny pokrok. Snažíme sa o spravodlivý a vyvážený vzťah, ktorý bude prinášať výhody obom stranám."

Von der Leyenová nedávno vyjadrila, že EÚ sa zameriava na prehodnotenie ekonomických väzieb s Pekingom s cieľom dosiahnuť väčšiu rovnováhu. Kľúčovým bodom je zabezpečenie lepšieho prístupu európskych spoločností na čínsky trh a uvoľnenie kontrol vývozu vzácnych zemín. EÚ sa tiež snaží znížiť svoj rastúci obchodný deficit s Čínou, ktorý v minulom roku dosiahol 357 miliárd dolárov.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí reagovalo výzvou na "objektívnejší a racionálnejší" prístup zo strany EÚ k Číne, pričom zdôraznilo potrebu primerane riešiť rozdielne názory.

Ďalším sporným bodom je vojna na Ukrajine. EÚ je presvedčená, že Čína mlčky podporuje ruskú inváziu, čo Peking odmieta. Nedávno EÚ schválila 18. balík sankcií, ktorý sa zameriava na obmedzenie príjmov Ruska z predaja ropy a ovplyvňuje aj niektoré čínske firmy a finančné inštitúcie. Čínske ministerstvo obchodu kritizovalo tento krok ako "silný negatívny vplyv na hospodárske a obchodné vzťahy medzi Čínou a EÚ".

Medzi ďalšie oblasti napätia patrí podpora Pekingu pre elektrické vozidlá a veterné turbíny, ako aj otázky týkajúce sa využívania osobných údajov európskych používateľov spoločnosťou TikTok, ktorej materská spoločnosť ByteDance sídli v Číne.