Summit EÚ-Moldavsko: Dôraz na integráciu a podporu reforiem
Kľúčový summit potvrdil európsku perspektívu Moldavska a prisľúbil rozsiahlu finančnú pomoc na reformy a boj proti hybridným hrozbám.

Lídri Európskej únie a Moldavska sa stretli na historickom summite, kde potvrdili záväzok k prehĺbeniu vzájomnej spolupráce a európskej budúcnosti Moldavska.
Content: Kišiňov, 4. júla (TASR) – V piatok sa v Kišiňove uskutočnil prvý bilaterálny summit Európskej únie a Moldavska, ktorý priniesol záväzok k posilneniu vzájomných vzťahov. Predmetom rokovaní boli prístupové snahy Moldavska, realizácia kľúčových reforiem, investície, bezpečnostná spolupráca a opatrenia proti hybridným hrozbám. Stretnutie sa konalo krátko pred dôležitými parlamentnými voľbami v Moldavsku, uvádza TASR.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady António Costa a moldavská prezidentka Maia Sanduová označili summit za prelomový. Zdôraznili, že vidia budúcnosť Moldavska v rámci Európskej únie. Brusel ocenil úsilie Kišiňova o pokračovanie v reformách napriek náročnej medzinárodnej situácii. EÚ vyjadrila pripravenosť začať prístupové rokovania ihneď po splnení stanovených podmienok.
„Po prvýkrát sa cítime ako neoddeliteľná súčasť európskej rodiny,“ povedala Sanduová, pričom zdôraznila, že integrácia Moldavska do EÚ už nie je vzdialenou perspektívou.
Lídri v spoločnom vyhlásení ostro odsúdili pokračujúcu ruskú agresiu na Ukrajine. „Spoločne čelíme týmto hrozbám a potvrdzujeme neochvejnú podporu EÚ suverenite, stabilite, odolnosti a hospodárskemu rozvoju Moldavska,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Von der Leyenová počas summitu ohlásila uvoľnenie prvej tranže vo výške 270 miliónov eur z celkového balíka 1,9 miliardy eur, ktorý je určený na podporu Moldavska v rokoch 2025 až 2027 a bol schválený v marci.
Podľa servera Insight EU Monitoring majú byť finančné prostriedky využité na projekty ako výstavba novej regionálnej nemocnice, rekonštrukcia centrálneho vykurovania v Kišiňove a zníženie cien energií pre obyvateľov. Plán tiež zahŕňa modernizáciu škôl a infraštruktúry.
Predsedníčka EK oznámila aj zníženie poplatkov za cezhraničné bankové prevody v eurách medzi EÚ a Moldavskom od 5. októbra vďaka začleneniu krajiny do Jednotnej oblasti platieb v eurách (SEPA). Prisľúbila tiež zrušenie roamingových poplatkov.
Lídri sa zhodli, že Moldavsko musí pred septembrovými parlamentnými voľbami aktívne bojovať proti narastajúcim hybridným a kybernetickým útokom, ktoré sú podľa nich koordinované z Ruska.
„Posilnenie bezpečnosti a odolnosti Moldavska je prioritným cieľom našej podpory. Sme presvedčení, že o budúcnosti Moldavska by mali rozhodovať jeho občania, a nie tí, ktorí sa snažia manipulovať, rozdeľovať alebo podkopávať ich demokratickú vôľu,“ povedal Costa po stretnutí.
EÚ ocenila úsilie Moldavska v oblasti reformy justície, boja proti korupcii a ochrany práv menšín. Moldavsko potvrdilo svoje odhodlanie vybudovať nezávislé súdnictvo a systém, ktorý slúži všetkým občanom. Zaznamenalo pokrok aj v boji proti organizovanému zločinu a prevádzačom migrantov.