Šutaj Eštok: Slovensko potrebuje silný hlas v stabilnej Európe
Minister Šutaj Eštok (Hlas-SD) vyzýva na silnejšie postavenie Slovenska v EÚ a návrat k jej pôvodnému zameraniu na mier, bezpečnosť a prosperitu.

Pri príležitosti Dňa Európy minister vnútra Matúš Šutaj Eštok zdôraznil potrebu návratu k pôvodným hodnotám EÚ.
Content: Bratislava 9. mája (TASR) – Strana Hlas-SD si pripomína Deň Európy s cieľom oživiť ideály Európskej únie (EÚ) ako projektu, ktorý zabezpečuje mier, bezpečnosť a hospodársky rast pre všetky členské štáty. Lídra strany a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka vedie k tomuto presvedčeniu snaha o silné Slovensko, ktoré bude aktívne prispievať k stabilnej, spolupracujúcej a konkurencieschopnej Európe. Vyjadril sa tak pri príležitosti piatkového Dňa Európy.
„V čase, keď sa EÚ pod vplyvom liberálnych názorov vzďaľuje od svojho pôvodného zámeru, potrebujeme, aby Slovensko malo v stabilnej, spolupracujúcej a konkurencieschopnej Európe silné zastúpenie. Chceme Európu, v ktorej má Slovensko, rovnako ako všetky členské krajiny, zaslúžený rešpekt a suverénny hlas, ktorý pomôže Európe napredovať a posilňovať jej pozíciu vo svete,“ uviedol Šutaj Eštok vo videu na sociálnej sieti.
Minister vnútra zdôraznil, že EÚ bola založená ako mierový projekt, ktorý prináša pokoj, bezpečie a prosperitu všetkým svojim členom. Hlas-SD sa usiluje o návrat k týmto základným princípom. Podľa Šutaja Eštoka by sa Európa mala prioritne zamerať na bezpečnosť svojich občanov a vyvarovať sa rizík spojených s nelegálnou migráciou. Zároveň by mala zlepšovať život svojich obyvateľov a neobmedzovať ich „nezmyselnými opatreniami“, ako je Green Deal alebo obmedzenia dovozu energií z Ruska. Apeloval tiež na to, aby sa EÚ namiesto ideologických debát venovala podpore rodín.
Deň Európy si pripomíname na počesť Schumanovej deklarácie z 9. mája 1950. Táto deklarácia navrhovala vytvorenie Európskeho spoločenstva uhlia a ocele, ktoré malo kontrolovať výrobu týchto strategických surovín a prispieť k udržaniu mieru v Európe. Tento návrh sa považuje za základný kameň budovania Európskej únie. Medzi zakladajúcich členov patrili Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Luxembursko a Holandsko. Prvé rozšírenie EÚ sa uskutočnilo v roku 1973, pričom Slovensko sa stalo jej členom v roku 2004.