Szijjártó kritický k plánu EÚ na ukončenie závislosti od ruskej energie
Szijjártó varuje, že plán EÚ na odklon od ruskej energie zasadí posledný úder už aj tak oslabenému európskemu hospodárstvu.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó ostro kritizoval plán Európskej komisie, ktorý má do roku 2027 úplne eliminovať závislosť členských štátov EÚ od ruských energetických zdrojov.
Content: Budapešť, 13. mája (TASR) – Snaha Európskej komisie (EK) o odmietnutie ruských energetických surovín predstavuje podľa maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa ďalšiu ranu pre európske hospodárstvo, ktoré sa už teraz bori s ťažkosťami zapríčinenými podľa neho chybnou politikou Bruselu. Informovala o tom agentúra TASS.
Szijjártó na medzinárodnej konferencii o automobilovom priemysle v Budapešti uviedol, že v dôsledku sankcií uvalených Európskou úniou (EÚ) na Rusko "sa skončil európsky model hospodárskeho rastu, ktorý bol postavený na moderných západných technológiách a lacných východných energetických zdrojoch." Minister zároveň dodal, že zatiaľ nebol predstavený žiadny nový model, ktorý by tento starý nahradil.
„Ceny energií sú v súčasnosti v Európe dvoj-, troj-, až štvornásobne vyššie ako v iných častiach sveta, vrátane Spojených štátov a Číny. Európska komisia chce teraz zasadiť posledný úder, ktorý spôsobí bezprecedentný nárast cien energií v strednej Európe tým, že prakticky zakáže dovoz energií z Ruska,“ upozornil Szijjártó.
EK predložila plán, ktorého cieľom je do roku 2027 úplné odpútanie členských krajín EÚ od ruských energetických zdrojov, vrátane plynu, ropy a jadrového paliva. Maďarsko, ktoré je vo veľkej miere závislé od dodávok energií z Ruska, vyjadrilo s týmto plánom nesúhlas a pohrozilo, že sa bude snažiť zabrániť jeho realizácii právnymi prostriedkami.