Szijjártó: Maďarsko a Slovensko spoločne bránia svoje energetické záujmy

Maďarsko a Slovensko koordinujú postup proti návrhu EK na ukončenie dovozu ruského plynu. Obe krajiny sa obávajú o svoju energetickú bezpečnosť a rast cien.

Szijjártó: Maďarsko a Slovensko spoločne bránia svoje energetické záujmy
Zdroj: teraz.sk
Slovensko a Maďarsko vyjadrujú silný nesúhlas s plánmi Európskej komisie na rýchle ukončenie dovozu energií z Ruska.

Content: Budapešť 2. júla (TASR) – Maďarsko a Slovensko budú naďalej úzko spolupracovať pri presadzovaní svojich národných záujmov v oblasti energetiky. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó informoval na Facebooku o telefonickom rozhovore so slovenským ministrom zahraničných vecí Jurajom Blanárom. TASR o tom informuje.

Diskusia sa zamerala na návrh Európskej komisie (EK) na postupné ukončenie dovozu ruského plynu do členských štátov Európskej únie do konca roka 2027. "Zhodli sme sa, že nemôžeme dopustiť ohrozenie našich energetických dodávok a neakceptujeme dramatický nárast cien energií v našich krajinách," uviedol Szijjártó.

Maďarský minister označil návrh za "neprijateľné ohrozenie energetickej bezpečnosti na politicko-ideologickom základe". Zdôraznil, že obe krajiny budú v tejto veci naďalej úzko koordinovať svoje kroky.

Slovensko sa otvorene stavia proti urýchlenému zastaveniu dovozu energetických surovín z Ruska. Premiér Robert Fico opakovane upozornil, že Slovensko nepodporí 18. balík sankcií proti Rusku, ak nezíska od Európskej komisie záruky v súvislosti s dopadmi tohto návrhu. O tejto téme rokoval so šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou pred summitom Európskej rady.

Slovenská vláda vyjadruje obavy, že odklon od ruských energetických zdrojov povedie nielen k zvýšeniu cien energií, ale aj k nárastu poplatkov za ich prepravu. Slovensko sa podľa nej po implementácii plánu EK stane z tranzitnej krajiny profitujúcej z poplatkov krajinou koncovou.

Európska komisia uviedla, že je pripravená spolupracovať s členskými štátmi a podporovať ich v úsilí o diverzifikáciu zdrojov, hľadanie alternatívnych a spoľahlivých dodávateľov energií, zlepšenie integrácie trhu a rozvoj infraštruktúry s cieľom vybudovať skutočnú energetickú úniu.