Taliansky parlament preveruje obvinenia zo špehovania novinárov
Taliansky parlament prešetruje podozrenia zo špehovania novinárov. Opozícia obviňuje vládu, tá obvinenia odmieta. Zaujíma sa výbor o používanie špionážneho softvéru?

Parlamentný výbor v Taliansku žiada vysvetlenie od vlády v súvislosti s podozreniami, že novinári boli sledovaní, čo vyvoláva obavy o slobodu tlače.
Content: Rím – Taliansky parlamentný výbor pre bezpečnosť (COPASIR) oficiálne požiadal vládu, aby reagovala na obvinenia, že novinári boli špehovaní. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj.
Už niekoľko mesiacov opozičné strany obviňujú vládu premiérky Giorgie Meloniovej z nezákonného sledovania kritikov. Vláda tieto tvrdenia dôrazne odmieta.
COPASIR sa obrátil na Alfreda Mantovana, štátneho podtajomníka a blízkeho spolupracovníka Meloniovej, ktorý má na starosti spravodajské služby. Žiadajú vysvetlenie, či boli novinári cieľom špehovania, a či sa na to použila technológia spoločnosti Paragon, amerického výrobcu špionážneho softvéru.
Mantovano ani spoločnosť Paragon na žiadosť o vyjadrenie bezprostredne nereagovali. Vláda Giorgie Meloniovej opakovane popiera akúkoľvek účasť na špehovaní novinárov.
Spoločnosť META v januári informovala, že približne 90 používateľov platformy WhatsApp bolo napadnutých špionážnym softvérom Paragon. Neskôr sa zistilo, že medzi obeťami boli aj talianski občania.
Agentúra Reuters v júni uviedla, že talianski prokurátori preverujú obvinenia zo špehovania Cira Pellegrina a Francesca Cancellata z webovej stránky Fanpage, Roberta D'Agostina, šéfa politickej stránky Dagospia, a holandskej komentátorky Evy Vlaardingerbroekovej.
Správa COPASIR z júna uvádza, že talianske spravodajské služby mali zmluvy so spoločnosťou Paragon a s povolením prokurátora použili jej technológiu na obmedzený počet osôb. Medzi nimi mali byť aj členovia mimovládnych organizácií, ktoré zachraňujú migrantov na mori a kritizujú migračnú politiku vlády.
Reuters uvádza, že správa bezpečnostného výboru neobsahuje dôkazy o tom, že by tajné služby použili Paragon na špehovanie telefónu Francesca Cancellata, ako sám tvrdil. Nespomínajú sa v nej ani ostatní novinári.
Po medializácii a kritike opozície talianske úrady minulý mesiac oznámili ukončenie zmlúv o špionážnom softvéri Paragon.
Spoločnosť Paragon vo vyhlásení pre izraelský denník uviedla, že talianskej vláde ponúkla spôsob, ako skontrolovať, či bol jej softvér použitý proti Cancellatovi. Tvrdia, že zmluvu vypovedali, keď Taliansko túto ponuku odmietlo. COPASIR však tvrdí, že talianske úrady zmluvu ukončili z vlastnej iniciatívy, čím spochybňujú verziu spoločnosti Paragon.