Tehotenstvo a stres: Čakáte chlapca? Možno ste viac v strese, tvrdí štúdia
Ženy, ktoré nosia pod srdcom chlapca, môžu počas tehotenstva pociťovať vyššiu mieru stresu. Štúdia odhalila aj ďalšie zaujímavé emočné zmeny v priebehu tehotenstva.

Nová štúdia medzinárodného tímu vedcov, vrátane odborníkov z Kolumbijskej univerzity v New Yorku, odhalila zaujímavé súvislosti medzi emočným prežívaním tehotných žien a pohlavím dieťaťa.
Content: Praha (TASR) – Emočné prežívanie tehotenstva prechádza fázami, pričom zmeny sa objavujú aj u žien bez rizikových faktorov. Podľa novej štúdie sú ženy najspokojnejšie v druhom trimestri, zatiaľ čo v prvom a treťom trimestri dominujú úzkosť a stres. Zaujímavosťou je, že ženy čakajúce chlapca prežívajú počas celého tehotenstva vyššiu hladinu stresu. Na štúdii sa podieľal medzinárodný tím pod vedením Ley Takács z Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej (FF UK) v Prahe, informuje TASR.
Výskumníci zmapovali emócie žien počas tehotenstva a po pôrode. Zistili, že negatívne emócie a úzkosť sú najvýraznejšie v prvom trimestri a postupne klesajú. Pred pôrodom sa negatívne emócie, stres a symptómy depresie opäť zvyšujú, aby po pôrode opäť klesli.
„Naše výsledky naznačujú, že druhý trimester je pre tehotné ženy najpríjemnejší. Pozitívne emócie dosahujú vrchol v tomto období. Negatívne emócie sa objavujú hlavne na začiatku tehotenstva a pred pôrodom. Na začiatku to môže byť spôsobené adaptáciou na tehotenstvo, nevoľnosťami a rizikom potratu, pred pôrodom obavami z pôrodu,“ vysvetľuje Lea Takács, hlavná autorka štúdie.
Štúdia tiež ukázala, že prvorodičky a viacrodičky prežívajú tehotenstvo odlišne. U viacrodičiek úzkosť klesá s postupom tehotenstva, zatiaľ čo u prvorodičiek kolíše a najnižšia je v druhom trimestri. Viacrodičky majú trvale vyššiu hladinu stresu, ale menšie obavy z pôrodu. Symptómy depresie po pôrode klesli u viacrodičiek, ale u prvorodičiek zostali na rovnakej úrovni.
Podľa autorky štúdie, včasná informovanosť o týchto emočných zmenách môže ženám pomôcť vytvoriť si realistické očakávania a lepšie sa vyrovnať s nárokmi tehotenstva. Výsledky štúdie môžu tiež prispieť k prevencii a včasnej intervencii v oblasti duševného zdravia počas tehotenstva a po pôrode.
Štúdia sledovala emočné prežívanie 151 žien v rokoch 2019 až 2022 v spolupráci s tromi gynekologickými ambulanciami v Prahe.
(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)