Thajský ústavný súd dočasne zbavil premiérku Šinavatrovú funkcie

Thajská premiérka Pethongthán Šinavatrová čelí vyšetrovaniu pre kritiku armády v uniknutom telefonáte. Súd jej pozastavil výkon funkcie.

Thajský ústavný súd dočasne zbavil premiérku Šinavatrovú funkcie
Zdroj: teraz.sk
Rozhodnutie súdu nasleduje po obvineniach z neetického správania a kritiky armády, ktorá má v Thajsku silný vplyv.

Content: Bangkok 1. júla (TASR) – Thajský ústavný súd v utorok prerušil výkon funkcie premiérky Pethongthán Šinavatrovej, aby preskúmal obvinenia, ktoré by mohli viesť k jej odvolaniu. Informovala o tom agentúra AFP. Súd sa zaoberá uniknutou nahrávkou telefonického rozhovoru s kambodžským predsedom senátu Hun Senom, v ktorom Šinavatrová kritizovala popredného predstaviteľa thajskej armády.

Zverejnená nahrávka, v ktorej Šinavatrová oslovila Hun Sena ako "strýka" a veliteľa armády označila za "oponenta," vyvolala vlnu nevôle a petíciu žiadajúcu jej odvolanie. Premiérka má teraz 15 dní na predloženie svojej obhajoby. Dočasne ju vo funkcii nahradí vicepremiér Suríja Džuangrúngruangkit.

Konzervatívni senátori obvinili Šinavatrovú z porušenia etického kódexu v súvislosti s riešením sporov o hranice s Kambodžou, ktoré v máji vyústili do cezhraničných stretov, pri ktorých zahynul thajský vojak. Telefonát s Hun Senom sa týkal práve tohto napätia. Podľa senátorov sa premiérka podriaďuje záujmom Kambodže a oslabuje thajskú armádu.

Agentúra Reuters upozorňuje, že v Thajsku má armáda významný vplyv a kritika jej predstaviteľov je vnímaná ako neprijateľná. Šinavatrová, ktorá sa pred desiatimi mesiacmi stala vo veku 38 rokov najmladšou thajskou premiérkou, sa za svoje vyjadrenia v telefonáte ospravedlnila a označila ich za súčasť vyjednávacej taktiky.

Thajsko a Kambodža majú dlhodobé spory o priebeh spoločných hraníc. Najznámejším prípadom je chrámový komplex Preah Vihear starý viac ako 1100 rokov, na ktorý si obe krajiny robili nároky. Medzinárodný súdny dvor v roku 2013 rozhodol o zvrchovanosti Kambodže nad touto oblasťou.