Tisíce kontajnerov s jadrovým odpadom objavené v hlbinách Atlantiku
Expedícia odhalila znepokojujúci nález: viac ako tisíc kontajnerov s jadrovým odpadom. Aký je ich vplyv na oceánsky ekosystém?

Medzinárodný tím vedcov objavil v severnom Atlantiku rozsiahle skládky jadrového odpadu, ktorý tam bol uložený pred zákazom v roku 1993. Odhaduje sa, že v hlbinách oceánu sa nachádza až 200 000 kontajnerov.
Content: Paríž 27. júna (TASR) – Výskumníci objavili viac ako tisíc kontajnerov s rádioaktívnym odpadom, ktoré boli v minulosti uložené v severnom Atlantickom oceáne. Informovala o tom agentúra DPA.
Expedícia, ktorá vyplávala z Brestu v západnom Francúzsku v polovici júna na palube lode L'Atlante, sa zamerala na štvortýždňový prieskum potenciálneho vplyvu odpadu na morský život.
V rokoch 1950 až 1990 rôzne krajiny ukladali jadrový odpad do tejto oblasti, pretože hlboké more, vzdialené od pevniny a ľudskej činnosti, bolo považované za bezpečné miesto pre likvidáciu priemyselného a laboratórneho odpadu, najmä v oblastiach s geologicky stabilným morským dnom.
Prax ukladania jadrového odpadu do mora bola zakázaná v roku 1993. Predpokladá sa, že do tej doby bolo do severného Atlantiku uložených približne 200 000 kontajnerov s odpadom v hĺbkach od troch do piatich kilometrov. Presná poloha, stav a rozmiestnenie týchto kontajnerov zostávajú neznáme.
Dvadsaťjedenčlenný tím skúma oblasť, o ktorej sa predpokladá, že obsahuje aspoň polovicu uloženého odpadu. Vedci mapujú oblasť, zbierajú vzorky vody, sedimentov a miestnej fauny. Na prieskum používajú ponorkové vozidlo UlyX, vybavené kamerou a sonarovým systémom.
Vedúci projektu NODSSUM (Nuclear Ocean Dump Site Survey Monitoring), Patrick Chardon, predpokladá, že rádioaktivita z väčšiny odpadu sa postupne rozpadne v priebehu približne 400 rokov. „Kontajnery boli navrhnuté tak, aby odolali tlaku v hĺbkach, ale nie tak, aby úplne zadržali rádioaktivitu, ktorá už mohla začať unikať,“ vysvetlil Chardon.