Trump prezentoval Ramaphosovi video z KDR ako dôkaz "vraždenia belochov" v JAR

Trump použil video z KDR, tvrdiac, že zobrazuje vraždenie belochov v JAR. Ramaphosa obvinenia odmietol.

Trump prezentoval Ramaphosovi video z KDR ako dôkaz "vraždenia belochov" v JAR
Zdroj: teraz.sk
Počas stredajšieho stretnutia v Bielom dome konfrontoval Trump juhoafrického prezidenta Ramaphosu.

Content: Washington 23. mája (TASR) - Americký prezident Donald Trump sa počas stredajšieho stretnutia s juhoafrickým prezidentom Cyrilom Ramaphosom v Bielom dome pokúsil dokázať údajné masové vraždenie belochov v Juhoafrickej republike (JAR) videom agentúry Reuters. Video však v skutočnosti pochádzalo z Konžskej demokratickej republiky (KDR). TASR prináša správu na základe informácií agentúry Reuters.

Trump využil stretnutie s Ramaphosom na to, aby ho konfrontoval s tvrdeniami o genocíde belošského obyvateľstva v JAR.

"Toto sú bieli farmári, ktorých tu pochovávajú," vyhlásil Trump a počas rozhovoru v Oválnej pracovni ukázal juhoafrickému prezidentovi video a článok s fotografiou z neho.

Realita je však iná. Záber pochádzal z videa zverejneného agentúrou Reuters 3. februára, ktorého autenticitu overil tím agentúry. Video zobrazovalo humanitárnych pracovníkov s vrecami na mŕtvoly v konžskom meste Goma. Snímka, ktorú Trump ukázal Ramaphosovi, bola zhotovená po ozbrojených stretoch s povstalcami zo skupiny M23, podporovanými Rwandou.

Video zachytávalo masové pochovávanie obetí po útoku M23 a natočil ho novinár Reuters Djaffar Al Katanty, ktorý ako jediný zaznamenal túto udalosť.

"Pred očami sveta prezident Trump použil zábery, ktoré som natočil v KDR, aby sa pokúsil presvedčiť prezidenta Ramaphosu, že v jeho krajine sú bieli ľudia zabíjaní černochmi," povedal Al Katanty.

Vytlačený článok, ktorý Trump ukázal Ramaphosovi, bol publikovaný konzervatívnym online magazínom American Thinker a zaoberal sa konfliktom a rasovým napätím v JAR a KDR. Obrázok v článku bol označený ako "snímka obrazovky z YouTube" s odkazom na video správu o KDR, ktorej autorom mala byť agentúra Reuters.

Biely dom na žiadosť o reakciu bezprostredne nereagoval. Hlavná editorka American Thinker, Andrea Widburgová, pre Reuters uviedla, že Trump "snímku nesprávne identifikoval".

Dodala však, že článok poukazoval na "nefunkčnosť a rasovú posadnutosť marxistickej vlády (v JAR) a rastúci tlak na bielych Juhoafričanov".

Ramaphosa navštívil Washington s cieľom zlepšiť vzťahy s USA po Trumpovej kritike juhoafrických pozemkových zákonov, zahraničnej politiky a údajného zlého zaobchádzania s belošskou menšinou, čo JAR odmieta.

"Ľudia utekajú z JAR kvôli obavám o svoju bezpečnosť," povedal Trump. Následne stlmil svetlá a pustil video, ktoré podľa neho dokazuje "genocídu belochov". Tvrdil, že na videu sú hroby tisícov bielych farmárov. Ramaphosa uviedol, že zábery vidí prvýkrát a chcel vedieť, kde boli natočené.

Trump následne ukázal vytlačené články o zavraždených belošských Juhoafričanoch. Ramaphosa priznal, že v JAR je vysoká kriminalita, ale väčšina obetí sú černosi. Trump ho prerušil a povedal: "Farmári nie sú černosi."

Ramaphosa sa voči Trumpovým obvineniam ohradil, ale vyjadril ochotu o jeho obavách diskutovať.