Trump tvrdí: Coca-Cola zvažuje návrat k trstinovému cukru v USA
Donald Trump tvrdí, že Coca-Cola zmení zloženie svojho nápoja v USA. Čo na to samotná spoločnosť a ako reagoval trh?

Bývalý prezident Donald Trump, známy záľubou v diétnych nápojoch sladených umelými sladidlami, tvrdí, že ovplyvnil zmenu receptúry ikonického nápoja.
Content: Washington 17. júla (TASR) – Donald Trump, bývalý prezident Spojených štátov, vyhlásil, že spoločnosť Coca-Cola na jeho popud zvažuje prechod na používanie trstinového cukru namiesto kukuričného sirupu pri výrobe nápoja Coke pre americký trh. Informovala o tom agentúra DPA.
„Viedol som rozhovory so spoločnosťou Coca-Cola o používaní SKUTOČNÉHO trstinového cukru v Coke v Spojených štátoch – a súhlasili s tým,“ uviedol Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social. „Chcem sa poďakovať vedeniu Coca-Coly. Bude to od nich veľmi dobrý ťah – uvidíte. Je to jednoducho lepšie,“ dodal.
Spoločnosť Coca-Cola vo svojom vyhlásení ocenila Trumpovu „vášeň pre našu ikonickú značku“ a naznačila, že čoskoro predstaví „ďalšie podrobnosti o nových inovatívnych produktoch“ v rámci portfólia Coca-Coly. Zmenu receptúry však explicitne nepotvrdila.
V niektorých krajinách, ako napríklad v Mexiku a Austrálii, sa Coca-Cola vyrába s použitím trstinového cukru. Americká verzia však tradične obsahuje lacnejší kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, ktorý je považovaný za stabilnejší.
Trump je známy preferenciou diétnych nápojov, predovšetkým diétnej coly, ktorá je sladená umelými sladidlami.
Po Trumpovom vyhlásení zaznamenali akcie spoločnosti Archer-Daniels-Midland Company, významného producenta kukuričného sirupu, pokles o približne šesť percent, uviedla DPA.
John Bode, prezident a výkonný riaditeľ Asociácie spracovateľov kukurice, vo svojom vyjadrení zdôraznil, že „nahradiť glukózovo-fruktózový sirup trstinovým cukrom nedáva ekonomický zmysel.“
„Prezident Trump podporuje americkú výrobu, amerických farmárov a znižovanie obchodného deficitu. Nahradenie glukózovo-fruktózového sirupu trstinovým cukrom by ohrozilo tisíce pracovných miest v potravinárskom priemysle, znížilo príjmy farmárov a zvýšilo dovoz cukru zo zahraničia – a to všetko bez preukázateľných nutričných výhod,“ uzavrel Bode.