Trumpova administratíva zmierňuje sankcie voči Sýrii: Nádej pre obnovu?
Administratíva USA urobila krok smerom k zrušeniu sankcií voči Sýrii. Aké sú dôvody a čo to znamená pre budúcnosť krajiny?

Americká administratíva zvažuje rozsah podmienok pre sýrsku vládu, čo môže viesť k trvalému zrušeniu sankcií.
Content: Washington 24. mája (TASR) – Administratíva prezidenta Donalda Trumpa dočasne uvoľnila rozsiahle sankcie voči Sýrii, čím otvorila dvere pre podniky a signalizovala ústup od desaťročia trvajúcej politiky. Informuje o tom agentúra AP.
Tento krok nadväzuje na Trumpovo vyhlásenie z minulého týždňa, v ktorom naznačil ochotu zrušiť finančné sankcie uvalené na predchádzajúce sýrske vlády. Cieľom je podporiť novú, prechodnú vládu v obnove po 13 rokoch občianskej vojny.
Ministerstvá zahraničných vecí a financií USA v piatok dočasne pozastavili platnosť prísnych sankcií, ktoré v roku 2019 schválil Kongres. Zároveň rozšírili pravidlá pre zahraničné podniky pôsobiace v Sýrii. Doba trvania tohto uvoľnenia nebola špecifikovaná, avšak zákon umožňuje prezidentskú výnimku maximálne na šesť mesiacov.
Minister financií Scott Bessent zdôraznil, že cieľom zrušenia sankcií je stimulovať nové investície v Sýrii. „Sýria musí pokračovať v úsilí stať sa stabilnou a mierovou krajinou. Dúfame, že dnešný krok nasmeruje krajinu na cestu k lepšej, prosperujúcej a stabilnej budúcnosti,“ povedal Bessent.
V súčasnosti prebiehajú diskusie o podmienkach, ktoré by mala sýrska vláda splniť, aby sa dosiahlo trvalé zrušenie sankcií.
Sýriu momentálne vedie dočasný prezident Ahmad Šara, bývalý líder islamistických povstalcov, ktorý koncom minulého roka zosadil dlhoročného prezidenta Bašára Asada. USA a spojenci dúfajú, že Šara stabilizuje krajinu po konflikte, ktorý mal za následok milióny obetí a vysídlených osôb a zdevastoval ekonomiku, v ktorej stále pôsobia tisíce zahraničných bojovníkov.
„Toto je súčasť širšieho úsilia americkej vlády o zrušenie celého súboru sankcií uvalených na Sýriu v dôsledku zločinov spáchaných režimom Bašára Asada,“ uviedla Trumpova administratíva.
Sankcie uvalené na Sýriu v priebehu desaťročí predchádzajúcimi prezidentmi USA boli reakciou na podporu milícií podporovaných Iránom, program chemických zbraní a porušovanie práv civilistov. Hoci tieto opatrenia možno rýchlo zrušiť alebo pozastaviť výkonnými nariadeniami, najprísnejšie sankcie schválené Kongresom si vyžadujú trvalé zrušenie.
Časť Trumpovej administratívy presadzuje rýchle oslobodenie Sýrie od sankcií bez predchádzajúceho vyžadovania splnenia prísnych podmienok. Iní navrhujú postupný prístup, ktorý by okamžite poskytol krátkodobé výnimky z niektorých sankcií a ich predĺženie alebo rozšírenie podmienil splnením určitých požiadaviek zo strany Sýrie. Takýto prístup by však mohol spomaliť alebo znemožniť dlhodobú úľavu pre krajinu.