Úbytok talentov: Najlepší maturanti čoraz častejšie mieria za štúdiom do cudziny
Inštitút varuje: Slovensko stráca najlepších študentov. Podiel úspešných maturantov študujúcich v zahraničí alarmujúco rastie, čo krajinu radí medzi svetových lídrov v "odlive mozgov".

Podľa analýz Slovensko vykazuje nadpriemerný podiel študentov na zahraničných univerzitách v porovnaní s priemerom krajín OECD, EÚ aj celosvetovo.
Content: Bratislava 23. júla (TASR) - Inštitút vzdelávacej politiky (IVP) bije na poplach: Slovensko čelí rastúcemu problému odchodu najtalentovanejších absolventov stredných škôl do zahraničia. Analytici upozorňujú, že miera "odlivu mozgov" u nás dosahuje znepokojujúcu úroveň. Hoci celkový počet Slovákov študujúcich mimo krajiny sa výrazne nemení, za týmto javom sa skrýva pokles celkového počtu študentov v slovenských vysokých školách. Informácie zverejnili prostredníctvom sociálnych sietí.
"V roku 2024 študuje v zahraničí už 39 percent najlepších maturantov v slovenčine a maďarčine, čo predstavuje nárast oproti 35 percentám v roku 2016. Ešte výraznejší je nárast u maturantov z matematiky, kde v zahraničí študuje až 61 percent najlepších (oproti 46 percentám v roku 2016)," konkretizovali analytici.
Podiel slovenských vysokoškolákov študujúcich v zahraničí v roku 2021 výrazne prevyšoval medián krajín OECD (4 percentá), EÚ (5,2 percenta) aj celosvetový priemer (6 percent). "Slovensko sa tak zaradilo medzi krajiny s najvyšším podielom študentov na zahraničných univerzitách, umiestnilo sa na treťom mieste v rámci EÚ a na dvanástom mieste na svete (medzi krajinami s dostupnými údajmi)," uvádza IVP.
Počas pandémie COVID-19 síce nastalo spomalenie tohto trendu, no po jej odznení sa situácia opäť zhoršila. "V roku 2022 odišlo študovať do zahraničia 16,5 percenta maturantov pokračujúcich na vysokej škole. Od roku 2023 však podiel opäť stúpa a v roku 2024 už odišlo 19,6 percenta maturantov," varujú analytici.
Zároveň zdôrazňujú, že celkový počet Slovákov študujúcich v zahraničí sa pohybuje okolo 31 000. Tento relatívne stabilný stav je však podľa nich spôsobený poklesom celkového počtu slovenských vysokoškolákov, ktorý klesol z 257 000 v roku 2010 na 157 000 v roku 2021.