Ukrajina žiada EÚ o silnejšie sankcie voči Rusku, USA váhajú
Kyjev apeluje na EÚ, aby prebrala vedúcu úlohu v sankciách voči Rusku, keďže postoj USA je neistý. Navrhuje nové opatrenia na izoláciu Moskvy.

Po telefonáte s ruským prezidentom Putinom, americký prezident Trump naznačil, že uprednostňuje dať šancu mierovým rokovaniam, čo by mohlo skomplikovať prijatie ďalších sankcií. Ukrajina preto žiada EÚ o prevzatie iniciatívy.
Content: Kyjev/Brusel 21. mája (TASR) – Vzhľadom na zdržanlivosť Spojených štátov, Ukrajina plánuje budúci týždeň vyzvať Európsku úniu, aby zaujala aktívnejší a samostatnejší prístup k sankciám voči Rusku a prebrala v tejto oblasti vedenie. Vyplýva to z ukrajinského dokumentu, na ktorý sa odvoláva agentúra Reuters. Medzi navrhovanými krokmi je aj ďalšia izolácia Moskvy, vrátane zmrazenia ruských aktív a zavedenia sekundárnych sankcií voči vybraným odberateľom ruskej ropy, informuje TASR.
Ukrajinská biela kniha, o ktorej agentúra Reuters uvádza, že doposiaľ nebola zverejnená, bude predložená Bruselu v čase nejasnej budúcej úlohy USA. Prezident Donald Trump sa po telefonáte s Vladimirom Putinom rozhodol nezavádzať prísnejšie protiruské sankcie.
Trump po spomínanom rozhovore telefonoval aj s ukrajinskými a európskymi lídrami a podľa správ z médií im povedal, že momentálne uprednostňuje dať šancu mierovým rokovaniam, ktoré by mohli byť ohrozené prijatím ďalších sankcií. Zároveň však nevylúčil, že by svoje rozhodnutie mohol v budúcnosti prehodnotiť.
Európska únia a Veľká Británia už v utorok uvalili ďalšie sankcie na Rusko a vyjadrili nádej, že sa k nim pridajú aj Spojené štáty. Európski predstavitelia však aktívne diskutujú o spôsoboch, ako udržať tlak na Moskvu, ak by sa Washington prestal na tomto úsilí podieľať.
„Washington v súčasnosti prakticky zastavil svoju účasť na takmer všetkých medzivládnych platformách zameraných na sankcie a kontrolu vývozu,“ uvádza sa v ukrajinskom dokumente, ktorý vyzdvihuje „bezprecedentné“ sankcie, ktoré doteraz uvalila Európska únia, a poukazuje na potenciál ich ďalšieho rozšírenia.
Biela kniha podľa Reuters tiež obsahuje kritické hodnotenie doterajšieho zapojenia Trumpovej administratívy do koordinačného úsilia. Washington spomalil prácu monitorovacej skupiny pre presadzovanie cenových stropov na ruskú ropu, zrušil federálnu pracovnú skupinu zameranú na stíhanie porušovania sankcií a presunul značný počet odborníkov na sankcie do iných oblastí. Dokument zdôrazňuje, že postoj USA by nemal viesť EÚ k oslabeniu sankčného tlaku. „Naopak, mal by EÚ povzbudiť, aby v tejto oblasti prevzala vedúcu úlohu,“ píše sa v dokumente.
Medzi 40 stranami odporúčaní sa nachádzajú výzvy na prijatie právnych predpisov, ktoré by urýchlili konfiškáciu majetku osôb, na ktoré sa vzťahujú sankcie, a jeho presun na Ukrajinu. Tieto osoby by následne mohli žiadať odškodnenie od Ruska.
Kyjev taktiež navrhuje, aby EÚ zvážila celý rad opatrení na dôraznejšie uplatňovanie sankcií aj mimo jej vlastného územia, vrátane zamerania sa na zahraničné spoločnosti, ktoré využívajú technológie EÚ na pomoc Rusku, a „zavedenia sekundárnych sankcií voči odberateľom ruskej ropy“.
Takéto sankcie, ktoré by mohli postihnúť veľkých odberateľov ako India a Čína, by podľa Reuters predstavovali významný krok, ktorý Európa doteraz odkladala. Trump verejne spomínal hrozbu uvalenia sekundárnych sankcií na Rusko predtým, ako sa rozhodol zatiaľ nekonať, dodala agentúra.