Ukrajinci protestujú proti zákonu obmedzujúcemu boj proti korupcii
Nový zákon, ktorý obmedzuje právomoci protikorupčných orgánov, vyvolal vlnu nevôle a obavy o budúcnosť boja proti korupcii na Ukrajine.

Tisíce občanov vyšli do ulíc ukrajinských miest, aby vyjadrili svoj nesúhlas s novým zákonom, ktorý podľa nich oslabuje protikorupčné úsilie krajiny.
Content: Kyjev 23. júla (TASR) – Rozhorčení občania zaplnili námestia v Kyjeve a ďalších mestách po celej Ukrajine, aby demonštrovali proti kontroverznej legislatíve, ktorá zasahuje do nezávislosti kľúčových inštitúcií zameraných na boj proti korupcii. Protestujúci žiadali prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zákon vetoval. Podľa agentúry AP ide o jeden z najväčších prejavov nesúhlasu od začiatku vojnového konfliktu s Ruskom pred viac ako tromi rokmi.
Ukrajinský parlament, Najvyššia rada, prijal zákon, ktorý posilňuje kontrolu nad Národným protikorupčným úradom Ukrajiny (NABU) a Špecializovanou protikorupčnou prokuratúrou (SAP). Kritici tvrdia, že táto legislatíva ohrozuje ich autonómiu a otvára dvere pre zasahovanie do vyšetrovaní korupčných káuz zo strany prezidentského okolia. Napriek obavám bol zákon podľa informácií z parlamentnej webovej stránky prezidentom už podpísaný.
Úspešný boj proti korupcii je zásadný pre integračné snahy Ukrajiny do Európskej únie a pre udržanie finančnej pomoci od západných spojencov. Prijatie zákona vyvolalo rozsiahle pobúrenie verejnosti. Niektorí občania ho vnímajú ako väčší úder pre morálku spoločnosti ako pravidelné útoky ruských dronov a rakiet, uvádza AP.
Demonštranti niesli transparenty s heslami ako „Vetujte zákon“, „Chráňte protikorupčný systém, chráňte budúcnosť Ukrajiny“ a jednoducho „Sme proti“.
Prevládajúca nálada v dave bola hnev a sklamanie. Mnohí účastníci obviňujú vedenie štátu z uprednostňovania lojality a osobných väzieb pred bojom proti korupcii. „Tí, ktorí prisahali chrániť zákony a ústavu, sa rozhodli chrániť svojich ľudí – aj na úkor ukrajinskej demokracie,“ povedal veterán Oleg Simoroz, ktorý prišiel o obe nohy pri zranení v roku 2022.
Zmeny v zákone dávajú generálnemu prokurátorovi rozsiahlejšie právomoci v súvislosti s vyšetrovaniami vedenými NABU a SAPO. „Ak tento zákon vstúpi do platnosti, vedúci SAPO sa stane len formálnou figúrkou a NABU stratí nezávislosť a stane sa oddelením generálnej prokuratúry,“ uviedli obe inštitúcie v spoločnom vyhlásení na Telegrame.
Kritika zaznela aj z Európskej únie. Komisárka pre rozšírenie EÚ, Marta Kosová, označila novú legislatívu za „závažný krok späť“. „Som vážne znepokojená dnešným hlasovaním... Zrušenie kľúčových poistiek na ochranu nezávislosti NABU je závažný krok späť,“ napísala na sociálnej sieti X. Zdôraznila, že nezávislosť NABU a SAP je „nevyhnutná“ pre snahu Ukrajiny o vstup do EÚ.
Počas vojny sa na Ukrajine konali aj iné protesty, zamerané najmä na návrat vojnových zajatcov alebo nezvestných osôb. Demonštrácie však na Ukrajine zostávajú dôležitým nástrojom verejného tlaku.
Agentúra AP pripomína, že minulý týždeň Zelenskyj vykonal personálne zmeny vo vláde, ktoré boli vo všeobecnosti interpretované ako ďalší krok k posilneniu vplyvu jeho najbližšieho okolia.