Úmrtia hlásené v blízkosti centier distribúcie pomoci v Gaze
Viac ako 600 úmrtí bolo zaznamenaných v blízkosti distribučných miest GHF v Gaze. Kto je za to zodpovedný?

Úrad OSN pre ľudské práva vyjadril znepokojenie nad nárastom násilia v Pásme Gazy, najmä v okolí miest distribúcie pomoci.
Content: Ženeva 4. júla (TASR) – V priebehu približne jedného mesiaca, do 27. júna, zaznamenal Úrad OSN pre ľudské práva (OHCHR) v Pásme Gazy najmenej 613 násilných úmrtí. Tieto incidenty sa odohrali v blízkosti humanitárnych konvojov a na miestach, kde Humanitárna nadácia pre Gazu (GHF) distribuovala pomoc. Informujú o tom agentúry AP a Reuters.
Hovorkyňa OHCHR, Ravina Shamdasaniová, uviedla, že úrad nedokázal s istotou určiť, kto je za tieto úmrtia zodpovedný. Zároveň však dodala, že existujú dôkazy o tom, že izraelská armáda strieľala na Palestínčanov, ktorí sa snažili dostať k distribučným centrám prevádzkovaným GHF.
Podľa agentúry AP si piatková streľba izraelských jednotiek v blízkosti distribučných miest v Rafahu vyžiadala dve obete. Ďalších osemnásť ľudí zahynulo, keď čakali na príchod nákladných áut so zásobami.
GHF, organizácia podporovaná Spojenými štátmi a Izraelom, tvrdí, že Palestínčanom doručila 52 miliónov dávok potravín počas piatich týždňov „bezpečne a bez zásahov“, pričom iné humanitárne organizácie prišli „takmer o všetku svoju pomoc v dôsledku rabovania“.
AFP pripomína, že GHF je nová organizácia, s ktorou Izrael spolupracuje na zavedení nového mechanizmu distribúcie pomoci v Gaze. OSN však s touto nadáciou nespolupracuje kvôli obavám, že nespĺňa základné humanitárne princípy neutrality, nestrannosti a nezávislosti.
Analýza stanice Sky News, zverejnená vo štvrtok, poukázala na spojitosť medzi distribúciou pomoci v Pásme Gazy zabezpečovanou GHF a výrazným nárastom úmrtí v tejto vojnou zničenej oblasti. Šéf GHF, Johnnie Moore, odmieta, že by úmrtia mali akúkoľvek súvislosť s činnosťou nadácie.