USA a Čína udržiavajú dialóg napriek obchodným napätiam
Vysokí diplomati USA a Číny absolvovali telefonický rozhovor, signalizujúc pokračujúcu angažovanosť pri hľadaní obchodnej dohody.

Napriek pretrvávajúcim obchodným sporom USA a Čína potvrdzujú snahu o udržanie otvorených komunikačných kanálov, hoci prieskumy naznačujú zmeny v exportných a výrobných stratégiách firiem oboch krajín.
Content: Washington 23. mája (TASR) – Po telefonickom rozhovore medzi vysokopostavenými diplomatmi, prvom od rokovaní v Ženeve začiatkom mesiaca, sa Spojené štáty a Čína zhodli na udržiavaní funkčných komunikačných liniek. Podľa správ CNBC to naznačuje pokračujúcu snahu o dialóg na vysokej úrovni v čase, keď obe strany pracujú na rozsiahlejšej obchodnej dohode.
Čínsky štátny tajomník ministra zahraničných vecí Ma Čao-sü a jeho americký náprotivok Christopher Landau si počas hovoru vymenili názory na široké spektrum dôležitých tém. Obe strany to potvrdili v zhodných vyhláseniach, ktoré boli zverejnené v piatok, pričom nešpecifikovali, či sa diskusia týkala aj ciel.
Hoci tento hovor nemusí znamenať prelom v prebiehajúcich obchodných rokovaniach, predstavuje pozitívny signál. Ako uviedol Dan Wang, riaditeľ spoločnosti Eurasia Group, ktorá sa zaoberá poradenstvom v oblasti politických rizík, "Peking teraz vie, s kým má na americkej strane komunikovať" a potvrdil funkčnosť komunikačného kanála vytvoreného počas ženevských rokovaní.
Po rokovaniach na vysokej úrovni, ktoré sa uskutočnili začiatkom mesiaca v Ženeve, obe strany dočasne znížili clá a vyjadrili zámer pracovať na dosiahnutí rozsiahlejšej dohody.
Rozhovor medzi Landauom a Ma Čao-süom bol druhým telefonátom na diplomatickej úrovni od návratu amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu. Signalizuje, že obe strany obnovujú diplomatické kontakty a pravdepodobne sa pripravujú na budúce rokovania o spolupráci.
Začiatkom týždňa sa Ma Čao-sü stretol s novým americkým veľvyslancom v Číne Davidom Perduom.
Trump si stanovil ako prioritu obmedzenie toku prekurzorov fentanylu z Číny, ktoré sa používajú na výrobu smrtiaceho opioidu. Zároveň vyzval Peking na otvorenie svojich trhov pre Spojené štáty.
Perdue pricestoval do Pekingu v čase, keď obchodné napätie medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami narastá.
Prieskumy naznačujú, že čínski exportéri sa snažia o diverzifikáciu, zameriavajú sa na iné trhy ako americký, pričom ich od tohto úsilia neodradilo ani dočasné colné prímerie. Súčasne americké spoločnosti urýchľujú presun svojej výroby z Číny.