USA končí s rozvojovou pomocou cez USAID, presúva ju pod ministerstvo

Administratíva USA ukončila program USAID. Pomoc presúva pod kontrolu ministerstva zahraničných vecí. Experti varujú pred negatívnymi dopadmi.

USA končí s rozvojovou pomocou cez USAID, presúva ju pod ministerstvo
Zdroj: teraz.sk
Americká vláda ukončila rozsiahly program rozvojovej pomoci spravovaný agentúrou USAID, s odvolaním sa na jeho neefektívnosť a vysoké náklady.

Content: Washington 2. júla (TASR) – Minister zahraničných vecí USA, Marco Rubio, v utorok oficiálne potvrdil koniec rozvojových programov spravovaných Agentúrou Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID). Informovala o tom agentúra DPA.

„Rozvojové ciele sa dosahovali len zriedka, situácia sa často destabilizovala a protiamerické nálady narastali,“ uviedol Rubio v blogovom príspevku. „Éra vládou schválenej neefektívnosti sa definitívne skončila.“ Budúce programy rozvojovej pomoci, ktoré budú v súlade s americkou politikou a podporovať americké záujmy, prevezme priamo ministerstvo zahraničných vecí.

Rozhodnutie o ukončení činnosti USAID prišlo po tom, čo administratíva prezidenta Trumpa vo februári poukázala na obmedzené výsledky a vysoké prevádzkové náklady agentúry. Rubio už v marci avizoval, že zrušených bude viac ako 80 percent projektov, ktoré USAID doteraz realizovala. Z pôvodných približne 6200 projektov by malo pod dohľadom ministerstva zahraničných vecí pokračovať len okolo 1000.

USAID bola jednou z najväčších organizácií svojho druhu a zabezpečovala viac ako 40 percent celosvetového humanitárneho financovania. Agentúra koordinovala rozsiahle iniciatívy zamerané na boj proti AIDS, obnovu vojnou zničených oblastí a ďalšie oblasti. Založená bola v roku 1961, keď sa prezident John F. Kennedy snažil prostredníctvom rozvojovej pomoci získať podporu rozvojových krajín počas studenej vojny.

Nedávna štúdia však varuje pred vážnymi následkami zrušenia programov USAID. Podľa štúdie by v dôsledku tohto kroku mohlo v nasledujúcich piatich rokoch zomrieť viac ako 14 miliónov ľudí, pričom tretinu by mali tvoriť deti.

Autori štúdie, publikovanej v odbornom časopise Lancet, upozorňujú, že škrty v rozvojovej pomoci USA môžu zastaviť alebo dokonca zvrátiť 20-ročný pokrok v oblasti zdravia zraniteľných skupín obyvateľstva. „Pre mnohé krajiny by bol tento šok porovnateľný s pandémiou alebo rozsiahlym ozbrojeným konfliktom,“ povedal spoluautor štúdie Davide Rasella z Barcelonského inštitútu globálneho zdravia.

Medzinárodný tím vedcov, ktorý analyzoval dáta zo 133 krajín, odhaduje, že financovanie USAID v rokoch 2001 až 2021 zabránilo približne 91 miliónom úmrtí v rozvojových krajinách. Programy agentúry významne prispeli k zníženiu úmrtnosti súvisiacej s HIV/AIDS o 65 percent a k poklesu úmrtí na maláriu o 51 percent.