Vzkriesenie pravlka? Vedci skeptickí k tvrdeniam o genetickej rekonštrukcii
Spoločnosť Colossal ohlásila "oživenie" pravlka. Genetické úpravy DNA však vyvolávajú otázky o autenticite tohto dávneho predátora.

Odborníci vyjadrujú obavy, že prezentácia projektu spoločnosti Colossal Biosciences oživenia pravlka obrovského je prehnaná a zavádzajúca.
Content: Washington 10. apríla (TASR) - Kontroverzia obklopuje snahy biotechnologickej spoločnosti Colossal Biosciences "priviesť späť" pravlka obrovského. Vedci spochybňujú, či tri mláďatá, ktoré sa narodili, skutočne predstavujú oživenie druhu, ktorý vyhynul pred viac ako 12 000 rokmi. Informuje o tom vedecký portál Live Science.
Pravlk obrovský (Aenocyon dirus) kedysi dominoval Severnej Amerike. Jeho popularitu v súčasnosti zvýšil seriál Hra o tróny. Nedávno sa dostal do popredia vďaka článku v magazíne Time o mláďatách, ktoré žijú v uzavretom zariadení v USA.
Šesťmesační samci Romulus a Remus a dvojmesačná samička Khaleesi sa narodili fenkám domácich psov, ktoré slúžili ako náhradné matky.
Na vytvorenie mláďat vedci použili DNA zo 13 000-ročného zuba nájdeného v Ohiu a 72 000-ročnej kosti vnútorného ucha z Idaha. Z tejto DNA vytvorili čiastočný genóm pravlka a porovnali ho s genómami jeho najbližších žijúcich príbuzných, ako sú vlky, šakaly a líšky.
Na základe tohto porovnania vybrali vlka dravého ako darcu vajíčok, hoci tieto dva druhy nie sú blízko príbuzné.
Evolučne sa pravlky obrovské oddelili od vlkov pred približne šiestimi miliónmi rokov. "Pravlky patria do vlastného rodu, sú to úplne odlišné druhy," vysvetľuje profesor zoológie Philip Seddon. Podľa neho by mohol byť príbuznejší skôr africký šakal tmavochrbtý.
Mnohí experti považujú jazyk, ktorý Colossal používa, za zavádzajúci. "Vytvorili vlka dravého s črtami pripomínajúcimi pravlka obrovského," tvrdí Nic Rawlence. Nejde teda o vyhynutého pravlka, ale o hybrid.
Romulus, Remus a Khaleesi nebudú vypustení do voľnej prírody. Colossal zvažuje ich umiestnenie do rozsiahlych ekologických rezervácií, potenciálne v oblastiach, kde pravlky žili.
David Mech z Minnesotskej univerzity pochybuje o úspechu tohto kroku a upozorňuje na negatívnu publicitu a právne dôsledky. Navyše, je otázne, ako by sa pravlk zaradil do moderných ekosystémov. "Zaujímal pozíciu v úplne inej ekologickej nike, než aká existuje dnes," dodáva.
Napriek kritike sa objavuje aj uznanie technologického pokroku, ktorý Colossal dosiahol. "Ide o pokroky v genetickej technológii, ktoré by sa mohli uplatniť pri ochrane existujúcich druhov," hovorí Seddon.
Seddon a ďalší experti však nesúhlasia s tvrdením o oživení pravlka obrovského. "Colossal porovnal genómy pravlka a vlka dravého a zistil, že ak urobí 20 zmien v 14 génoch, dostane pravlka obrovského," skonštatoval Rawlence.
Pravlky od Colossal nie sú prvými zvieratami, ktorých vyhynutie sa údajne podarilo zvrátiť. V roku 2003 naklonovali v Španielsku vyhynutého kozorožca pyrenejského, ktorý však uhynul po siedmich minútach.
Seddon tvrdí, že vyhlásenie Colossal o vzkriesení pravlka znamená, že "máme geneticky modifikované vlky a jedného dňa môžeme mať aj geneticky modifikované slony ázijské, ale ak niečo vyhynulo, tak je to už navždy."