Warhol a Polievky Campbell: Pop Artový Prekret Pred 63 Rokmi

Andy Warhol pred 63 rokmi spôsobil revolúciu v umení s plechovkami polievky Campbell's. Kontroverzná, no prelomová výstava zmenila pohľad na umenie a konzumnú spoločnosť.

Warhol a Polievky Campbell: Pop Artový Prekret Pred 63 Rokmi
Zdroj: teraz.sk
Pred 63 rokmi Andy Warhol šokoval svet umenia svojou výstavou "Campbell's Soup Cans", ktorá pozostávala z 32 plátien, z ktorých každé zobrazovalo realistickú plechovku polievky Campbell's.

Content: Los Angeles/Bratislava 7. júla (TASR) – Pred Warholom bolo takmer nepredstaviteľné, aby galérie vystavovali diela zobrazujúce bežné, každodenné produkty. V roku 1962 však Andy Warhol, ikona amerického pop-artu, predstavil v Los Angeles svoju prvú samostatnú výstavu: "Plechovky s Campbellovou polievkou".

Výstava pozostávala z 32 identických malieb, každá z nich verne zobrazovala ikonickú červeno-bielu plechovku polievky Campbell's na jednoduchom bielom pozadí. Súbor obsahoval všetky príchute, ktoré spoločnosť v tom čase ponúkala, pričom najznámejšou sa stala klasická rajčinová.

Warhol vytvoril tieto diela medzi novembrom 1961 a júnom 1962. Každý obraz bol namaľovaný syntetickou polymérovou farbou na plátne s rozmermi 51 x 41 centimetrov. Umiestnené boli vedľa seba, v rade, pripomínajúc usporiadanie tovaru v obchode.

Výstava bola otvorená 9. júla 1962 v galérii moderného umenia Ferus Gallery v Los Angeles, bez prítomnosti samotného Warhola. Vernisáž sa zámerne konala počas "Pondelkovej prechádzky za umením" na bulvári La Cienega Boulevard, populárnej udalosti pre milovníkov umenia.

Kritici prijali dielo s nevôľou. Mnohí sa pýtali, ako je možné, že niekto vystavuje potravinársky produkt a povyšuje ho na úroveň umenia. Hoci vtedajší dopad bol obmedzený, historický význam tohto inovatívneho diela je dnes považovaný za prelomový. Výstava znamenala významný bod vo Warholovej kariére a v rozvoji pop-artu.

Warhol sa zameral na objekty, ktoré boli všeobecne známe, a prezentoval ich novým, no zároveň klasickým spôsobom. Zámerne si vyberal bežné predmety, s ktorými sa Američania stretávali denne. Pretváral ich na symboly modernej doby a konzumného spôsobu života, demonštrujúc, ako sa dajú využiť pre umenie aj komerčné účely.

Umelcova fascinácia homogenitou povojnovej spotreby vysvetľuje jeho príklon k plechovke Campbellovej polievky. Ako stručne poznamenal: "Kedysi som to jedával. Každý deň som mal ten istý obed, asi dvadsať rokov, stále to isté." "Plechovky s Campbellovou polievkou" evokujú masovo vyrábané tlačené reklamy, ktoré ho inšpirovali.

Výstava skončila 4. augusta 1962, v deň smrti americkej herečky Marilyn Monroe, ktorej pop-artové portréty Warhol vytvoril neskôr. Warhol predal celý "polievkový" súbor kurátorovi Ferus Gallery za 1000 dolárov. V roku 1996 ho Múzeum moderného umenia (MoMA) v New Yorku odkúpilo za 15 miliónov dolárov.

Warhol sa preslávil preberaním známych obrazov z konzumného sveta a masmédií, vrátane fotografií celebrít, titulkov bulvárnych správ a útržkov komiksov.

Koncom roku 1962, krátko po dokončení "Plechoviek s Campbellovou polievkou", sa Warhol začal venovať sieťotlači. Táto technika, pôvodne vyvinutá pre komerčné účely, sa stala jeho charakteristickým médiom. Takto vzniklo aj mnoho autorských kópií "polievkových" obrazov. "Nemyslím si, že umenie by malo byť len pre pár vyvolených," vyhlásil umelec.

Andy Warhol (1928-1987), ktorého rodičia boli rusínski emigranti zo slovenskej obce Miková, má v Medzilaborciach vlastnú galériu - Múzeum moderného umenia Andyho Warhola. Nachádzajú sa v nej diela zapožičané aj diela vo vlastníctve inštitúcie.