Žaloby na envirorezort pre povolené odstřely medveďov

Mimovládne organizácie napádajú rozhodnutia MŽP o povolení odstrelom desiatok medveďov, kritizujú nedostatočné overovanie informácií.

Žaloby na envirorezort pre povolené odstřely medveďov
Zdroj: teraz.sk
Nadácia Aevis a iniciatíva My sme les podali žaloby kvôli povoleniu odstrelom medveďov hnedých.

Content: Bratislava, 19. mája (TASR) – Tri mimovládne organizácie – Nadácia Aevis, iniciatíva My sme les a organizácia Via Iuris – spoločne podali jedenásť žalôb na Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Dôvodom je nesúhlas s udelením výnimiek na odstrel celkovo 62 medveďov hnedých. V súdnych sporoch figurujú okrem ministerstva aj konkrétne poľovnícke združenia, ktoré odstrely realizujú. Ochranárske združenia zároveň avizujú, že pripravujú ďalšie žaloby. Informovala o tom iniciatíva My sme les.

Podľa vyjadrenia iniciatívy MŽP od októbra predchádzajúceho roka povolilo odstrel až 103 medveďov hnedých. Najviac výnimiek, vyše 40, bolo podľa nich vydaných v apríli tohto roka. Žaloby okrem samotného ministerstva smerujú aj na konkrétne poľovnícke združenia, ktoré na základe týchto výnimiek odstrely vykonávajú.

„Ministerstvo pri udeľovaní výnimiek na odstrel medveďov používa nepresné a neoverené údaje, v niektorých prípadoch dokonca informácie, na základe ktorých už boli iné medvede usmrtené. V tomto roku bolo napríklad povolené zastreliť osem medveďov na základe informácií, ktoré boli dôvodom na odstrel dvoch medveďov ešte v roku 2024,“ uviedol Marián Hletko z iniciatívy My sme les.

Iniciatíva ďalej upozorňuje, že v okrese Liptovský Mikuláš povolilo MŽP od začiatku roka odstrel až 55 medveďov. Najviac ohrozené sú podľa nich medvede v oblastiach spravovaných Správou Tatranského národného parku (kde je povolený odstrel 42 medveďov), Správou Národného parku Veľká Fatra (18 medveďov) a Správou Národného parku Nízke Tatry (17 medveďov).

Advokátka Eva Kováčechová, ktorá spolupracuje s Via Iuris, argumentuje: „Z dôkazov, ktoré predkladáme súdu, vyplýva, že ministerstvo životného prostredia zneužíva inštitút výnimky z ochrany chránených druhov a iba formálne sa snaží naplniť zákonné podmienky pre jej udelenie.“

Mimovládne organizácie sa domnievajú, že envirorezort pod vedením ministra Tomáša Tarabu (nominant SNS) povoľuje rozsiahly regulačný lov, ktorý nie je zameraný na elimináciu konkrétnych problémových jedincov. Tvrdia, že takýto prístup môže vážne ohroziť populáciu medveďa hnedého na Slovensku a zároveň neprispieva k zmierneniu konfliktov medzi ľuďmi a medveďmi.

„Minister Taraba ignoruje názory slovenských a zahraničných vedcov a odborníkov na veľké šelmy, ktorí kritizujú plánovaný odstrel 350 medveďov a zdôrazňujú potrebu preventívnych opatrení. Rovnako ignoruje aj predchádzajúce rozhodnutia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ktoré konštatovali, že regulačný lov medveďov je v rozpore s legislatívou Európskej únie. Takéto konanie ministra je nezodpovedné a neakceptovateľné,“ povedal Rastislav Mičaník z organizácie Aevis.

Začiatkom apríla vyhlásila vláda mimoriadnu situáciu v 55 okresoch kvôli výskytu medveďov. Zároveň schválila mimoriadny zásah do populácie medveďa hnedého v podobe odstrelenia 350 jedincov na základe správy štátnych ochranárov. Vláda taktiež schválila vyčlenenie až 50 profesionálnych vojakov na pomoc pri monitorovaní situácie s medveďmi na Slovensku. Toto opatrenie platí do 31. októbra.