Zelená misia Kauflandu: Cesta k zlatej recyklácii
Kaufland dosiahol významný míľnik v oblasti ochrany životného prostredia. Získal zlatý certifikát za efektívne zhodnocovanie odpadu. Ako to dosiahli?

Čerstvé potraviny na pultoch sú len časť príbehu. Kaufland získal ako prvý na Slovensku zlatý Zero Waste certifikát vďaka rozsiahlemu systému triedenia a recyklácie odpadu.
Content: Bratislava (OTS) – Za lesklými regálmi plnými tovaru sa skrýva svet logistiky, ktorý je pre zákazníkov neviditeľný. Práve tu, medzi paletami, fóliami a kartónmi, sa odohráva dôležitý boj za čistejšiu planétu. Tichý proces triedenia a spracovania odpadu má totiž obrovský dopad na životné prostredie.
Zatiaľ čo si vyberáme čerstvé ovocie a pečivo, zamestnanci Kauflandu usilovne pracujú na triedení a recyklácii obalov. Ich snaha bola ocenená najvyšším možným certifikátom.
„Sme hrdí, že Kaufland je prvým reťazcom na Slovensku, ktorý získal zlatý certifikát Road to Zero Waste. Toto ocenenie potvrdzuje, že naše úsilie o minimalizáciu odpadu je úspešné a efektívne,“ hovorí Gabriel Čuka, riaditeľ prevádzky a Supply Chain Management Kauflandu. Certifikát dokazuje, že reťazec zhodnocuje viac ako 95 percent svojho odpadu.
Triedenie odpadu je v Kauflande štandardom
Téma odpadu nie je práve obľúbená, no týka sa každého z nás. Od tých, ktorí svedomito triedia, až po tých, ktorí si s triedením nevedia rady. V Kauflande sa triedenie stalo bežnou súčasťou pracovného dňa pre viac ako 8 200 zamestnancov.
„V roku 2023 sme získali strieborný certifikát s vytriedenosťou viac ako 90 percent,“ spomína Gabriel Čuka. „Následne sme sa zamerali na hľadanie nových spôsobov recyklácie a intenzívne vzdelávanie zamestnancov. Vďaka školeniam a osobnému príkladu vedúcich sa nám podarilo zvýšiť vytriedenosť nad 95 percent. Bez angažovanosti zamestnancov by to nebolo možné.“ Vďaka tomu je triedenie odpadu samozrejmosťou v každej z 85 predajní, v logistickom centre aj v centrále spoločnosti.
Kam putuje vytriedený odpad? Papier a kartón sa spracovávajú v papierňach, z bioodpadu sa vyrába bioplyn alebo hnojivo, sklo a kov sa recyklujú. A možno aj vy kráčate po podlahe vyrobenej z recyklovaného dreva z obalov. Problémom boli znečistené plastové fólie, ktoré tvorili značnú časť komunálneho odpadu. Kaufland našiel riešenie v spolupráci so slovenským start-upom, ktorý vyvinul metódu čistenia plastov pomocou hmyzu. Vďaka tomu sa ročne zhodnotí viac ako 1 500 ton plastového odpadu.
Zlato, ktoré má hodnotu pre budúcnosť
Úsilie Kauflandu ocenila aj certifikačná spoločnosť TÜV SÜD Slovakia, ktorá pravidelne kontroluje proces triedenia a recyklácie odpadu. Zlatý certifikát potvrdzuje, že Kaufland je lídrom v oblasti minimalizácie odpadu na Slovensku.
„S potešením potvrdzujem, že spoločnosť Kaufland úspešne prešla auditom a dosiahla úroveň 95,13 % v nakladaní s odpadmi, čo predstavuje zlatý stupeň,“ hovorí Katarína Oravská, audítorka spoločnosti TÜV SÜD Slovakia.
Certifikát je dôkazom, že triedenie odpadu v Kauflande funguje efektívne a spoľahlivo. Zákazníci si tak môžu vyberať čerstvé potraviny s vedomím, že ich nákup prispieva k ochrane životného prostredia. A to má skutočnú cenu.