Životné poistenie: Čakacie doby sa skracujú, niektoré riziká kryté okamžite
Poisťovne na Slovensku skracujú alebo rušia čakacie doby pri životnom poistení. Pozrite sa, ako to ovplyvní vašu ochranu a na čo si dať pozor pri zmene zmluvy.

Zvažujete navýšenie poistnej sumy pri životnom poistení? Aj keď ste už v minulosti čakacie doby absolvovali, pri navýšení poistného krytia sa im pravdepodobne nevyhnete.
Content: Bratislava 17. mája (TASR) – Slovenský trh životného poistenia prechádza zmenou. Stále viac poisťovní ponúka produkty s okamžitou platnosťou poistnej ochrany pre riziká ako úmrtie, závažné ochorenia či invaliditu spôsobenú chorobou. Klienti tak nemusia čakať niekoľko mesiacov, ako to bolo bežné, aby boli krytí. Potvrdzuje to Patrik Szabó, riaditeľ pre životné poistenie spoločnosti Fingo.sk.
„Pozorujeme trend, že poisťovne redukujú čakacie doby a pri niektorých rizikách ich úplne eliminujú. Pri prechode medzi poisťovňami niektoré zohľadňujú už absolvované čakacie doby, čo je pre klientov výhodné,“ vysvetľuje Szabó.
Čakacia doba je obdobie po uzavretí zmluvy, počas ktorého sa na určité riziká poistné krytie nevzťahuje. Ak by klientovi v tomto čase diagnostikovali vážnu chorobu, stal by sa invalidným alebo práceneschopným, poisťovňa by mu plnenie nevyplatila. Čakacie doby slúžia poisťovniam ako prevencia proti podvodom, kedy by sa klienti chceli poistiť až po zistení zdravotných problémov.
„Nie je vhodné uzatvárať životné poistenie až vtedy, keď máte podozrenie na zdravotné problémy. Životné poistenie, podobne ako PZP alebo poistenie majetku, má kryť potenciálne riziká, nie isté udalosti,“ zdôrazňuje Szabó.
Poisťovne majú individuálne postupy pre určovanie dĺžky čakacích dôb, ktoré sa líšia aj v závislosti od diagnózy. Týkajú sa predovšetkým závažných rizík ako úmrtie, invalidita, vážne ochorenia a práceneschopnosť, pričom štandardne trvajú dva až šesť mesiacov.
„Pri práceneschopnosti z dôvodu choroby sú čakacie doby dve až tri mesiace, ale pri problémoch s kĺbmi a chrbticou to môže byť až 12 až 24 mesiacov. Niektoré poisťovne už ponúkajú okamžité krytie pre kritické ochorenia, iné majú 3-mesačnú lehotu pre onkologické ochorenia a jedna poisťovňa uplatňuje až 12-mesačnú lehotu pri skleróze multiplex,“ konkretizuje odborník.
Ak klient uvažuje o zmene poisťovne po absolvovaní čakacích dôb, je výhodné vybrať si poisťovňu, ktorá ich prevezme. Dôležité je však dať si pozor pri navýšení poistných súm.
„Ak mal klient poistenie na kritické ochorenia s poistnou sumou 30.000 eur a chce ju navýšiť na 50.000 eur, opäť sa uplatní čakacia doba podľa podmienok poisťovne. Platí to nielen pri zmene poisťovne, ale aj pri navýšení poistnej sumy v pôvodnej poisťovni, ak táto čakacie doby uplatňuje,“ uzatvára Szabó.