Zmeny v liekovej politike: Ministerstvo zdravotníctva reaguje na kritiku
Rezort zdravotníctva čelí kritike za navrhované zmeny v liekovej politike. Aká bude reakcia ministerstva a čo to znamená pre pacientov?

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR avizuje rozsiahle zmeny v pravidlách preplácania liekov z verejného zdravotného poistenia.
Content: Bratislava 21. mája (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva SR reaguje na vlnu kritiky zo strany odborníkov a opozície ohľadom pripravovaných zmien v systéme preplácania liekov. Rezort tvrdí, že na rozsiahlych zmenách intenzívne pracuje a verejnosť bude čoskoro informovaná. Informáciu poskytla hovorkyňa MZ SR, Veronika Daničová.
„Ministerstvo zdravotníctva pod vedením ministra Kamila Šaška prioritne pracuje na zásadných zmenách v liekovej politike. O detailoch budeme verejnosť informovať v krátkom čase na tlačovej konferencii,“ uviedla Daničová.
MZ navrhuje prehodnotiť podmienky, za akých sa nové lieky dostanú do systému preplácania z verejného zdravotného poistenia. Podľa ministerstva by pri súčasných pravidlách výpočtu nákladovej efektívnosti liekov neboli postačujúce finančné prostriedky vyčlenené na lieky v tomto roku. Úprava má byť vykonaná prostredníctvom vyhlášky, ktorá je momentálne v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní a účinnosť by mala nadobudnúť v júni. Ministerstvo odhaduje, že by táto zmena mohla priniesť úsporu v nákladoch na preplácanie liekov minimálne 583 miliónov eur v priebehu piatich rokov.
Opozičné strany SaS, PS a Za ľudí vyzývajú ministra Šaška (Hlas-SD) na stiahnutie novej vyhlášky. Argumentujú tým, že vyhláška obmedzí alebo dokonca zastaví prístup pacientov k inovatívnym liekom. Kritizujú tiež spôsob, akým ministerstvo vyhlášku predložilo – bez predchádzajúcej diskusie a v skrátenom legislatívnom konaní.
Plánované zmeny sa stretli s nesúhlasom aj zo strany Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu, ktorá upozorňuje na možné zhoršenie prístupu k novým liekom a ohrozenie dostupnosti existujúcich terapií. Negatívne sa vyjadrila aj Asociácia na ochranu práv pacientov, ktorá varuje, že oneskorený prístup k modernej liečbe najviac zasiahne onkologických a neurologických pacientov, ako aj pacientov so zriedkavými diagnózami. Zástupcovia odborného, pacientskeho a občianskeho sektora zdôrazňujú, že vyhláška môže výrazne sťažiť pacientom prístup k liekom na výnimku a žiadajú ministra Šaška o jej stiahnutie.