Zmeny v úhradách liekov: Ministerstvo hľadá úspory, pacienti sa obávajú

Nové pravidlá by mali zefektívniť výdavky na lieky, no pacientske organizácie varujú pred obmedzením prístupu k inovatívnej liečbe.

Zmeny v úhradách liekov: Ministerstvo hľadá úspory, pacienti sa obávajú
Zdroj: teraz.sk
Ministerstvo zdravotníctva plánuje upraviť kritériá pre zaradenie nových liekov do zoznamu hradených zdravotnými poisťovňami, čo má priniesť výrazné úspory.

Content: Bratislava (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje úpravu podmienok, za akých budú nové lieky zaradené do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia. Dôvodom sú obavy, že pri súčasnom spôsobe výpočtu nákladovej efektívnosti by prostriedky vyčlenené na lieky v budúcom roku nepostačovali. Nová vyhláška, ktorá je momentálne v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní, by mala platiť od júna a podľa odhadov ministerstva by mohla štátu ušetriť minimálne 583 miliónov eur v priebehu piatich rokov.

„Ak by sa mali nové lieky zaraďovať do kategorizácie v roku 2025 podľa súčasných pravidiel, rozpočet určený na lieky by nebol dostatočný,“ uvádza sa v návrhu vyhlášky. Rezort tiež zdôrazňuje, že nie je reálne, aby boli nové, nekategorizované lieky hradené pacientom na výnimku, pretože zdravotné poisťovne môžu na tieto účely použiť maximálne 1,9 percenta z celkového rozpočtu na lieky a dietetické potraviny.

Kľúčovým kritériom pre zaradenie lieku do úhrad z verejného zdravotného poistenia je od roku 2011 nákladová efektívnosť. Liek musí spĺňať stanovené kritériá pre náklady na ukazovateľ kvality života upravený o dĺžku života (QALY). Cieľom tohto parametra je zabezpečiť, aby sa za čo najmenej peňazí dosiahlo čo najviac zdravia. Od roku 2022 je posudzovanie nákladovej efektívnosti inovatívnych liekov naviazané na hrubý domáci produkt (HDP), predtým sa vychádzalo z priemernej mesačnej mzdy.

Ministerstvo zdôvodňuje potrebu zmeny spôsobu výpočtu prahovej hodnoty nákladovej efektívnosti pre vstup nových liekov tým, že verejné zdroje, s ktorými hospodária zdravotné poisťovne, musia pokryť úhradu všetkých kategorizovaných liekov, ako aj ostatnú zdravotnú starostlivosť. „Vzhľadom na to, že zdravotné poisťovne musia z rozpočtu na rok 2025 hradiť už kategorizované lieky, reálne nebude možné v tomto roku kategorizovať ďalšie lieky, aj keď by inak spĺňali zákonné kritériá,“ upozorňuje rezort.

Ministerstvo dodáva, že pri kategorizácii liekov musí dodržiavať rozpočet stanovený vo vyhláške o rozdelení výdavkov verejného zdravotného poistenia. Na rok 2025 sa plánuje s výdavkami na lieky a dietetické potraviny vo výške 1,605 miliardy eur. Vlani boli pritom reálne výdavky o takmer 44,4 milióna eur vyššie ako plánované výdavky na tento rok.

„Zmena spôsobu výpočtu prahovej hodnoty nákladovej efektívnosti je v súčasnosti jediný nástroj, ktorý môže zabezpečiť zvýšenie objemu prostriedkov na úhradu liekov, ktoré by mohli byť zaradené do kategorizácie v roku 2025. Je nevyhnutné, aby táto hodnota zodpovedala reálnej výkonnosti slovenskej ekonomiky aj v dlhodobom horizonte,“ uvádza ministerstvo. Pripomína, že tento krok odporučil aj Najvyšší kontrolný úrad SR.

Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) nedávno upozornila, že prístup inovatívnych liekov na Slovensko sa od nástupu ministra zdravotníctva Kamila Šaška takmer zastavil. Ministerstvo reagovalo, že robí maximum pre to, aby pacienti mali lepší prístup k liekom, a k tomu má prispieť aj spomínaná vyhláška. AIFP však tvrdí, že táto zmena zhorší dostupnosť liekov a pacienti budú čakať dlhšie. V prípade ďalšieho zhoršovania prostredia asociácia avizuje, že farmaceutické spoločnosti budú postupne Slovensko vyraďovať zo svojich investičných plánov.

Plánovanú zmenu kritizuje aj Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP). Upozorňuje, že najviac zasiahnutí oneskoreným prístupom k moderným liekom sú onkologickí, neurologickí a pacienti so zriedkavými diagnózami. AOPP rozumie potrebe efektívneho využívania verejných financií a snahám o konsolidáciu, ale šetrenie na zdraví považuje za najdrahšiu cestu. Z dlhodobého hľadiska to podľa AOPP povedie k vyšším nákladom na liečbu komplikácií, predčasným úmrtiam a stratám na pracovnej produktivite.