ZMOS: EÚ by mala zostať verná svojim pôvodným hodnotám

ZMOS varuje, že zmena kurzu EÚ by mohla viesť k strate dôvery občanov a apeluje na rešpektovanie národných špecifík členských štátov.

ZMOS: EÚ by mala zostať verná svojim pôvodným hodnotám
Zdroj: teraz.sk
ZMOS poukazuje na dôležitosť zachovania základných princípov EÚ pre úspešný rozvoj slovenských miest a obcí.

Content: Bratislava, 9. mája (TASR) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyjadrilo presvedčenie, že Európska únia (EÚ) by mala naďalej stavať na svojich pôvodných pilieroch, ktorými sú mier, solidarita a spoločný hospodársky rast. ZMOS upozorňuje, že odklon od týchto hodnôt by mohol spôsobiť oslabenie dôvery a podpory zo strany občanov. Zároveň zdôrazňuje potrebu rešpektovania rozmanitosti členských štátov, ich kultúrnej identity a národných zvláštností. Informovala o tom ústredná riaditeľka kancelárie ZMOS, Zuzana Špačeková, pri príležitosti osláv Dňa Európy.

Predseda ZMOS, Jozef Božik, zdôraznil, že členstvo v EÚ má pre slovenské mestá a obce zásadný význam. „Európska politika súdržnosti umožňuje regiónom a samosprávam čerpať finančné prostriedky na modernizáciu verejných služieb, zlepšenie infraštruktúry, podporu vzdelávania a ochranu životného prostredia, ako aj na digitalizáciu. EÚ taktiež podporuje výmenu osvedčených postupov, profesionálny rast samospráv a zvyšovanie kvality verejnej správy,“ dodal Božik.

ZMOS sa zaväzuje naďalej obhajovať záujmy miest a obcí v európskom priestore a aktívne sa podieľať na tvorbe politík zameraných na trvalo udržateľný rozvoj regiónov. „Je nevyhnutné, aby mestá a obce mali reálnu možnosť ovplyvňovať budúcnosť EÚ, a to s ohľadom na ich špecifické podmienky, kompetencie a potreby obyvateľov, ktorí tvoria základ celého európskeho projektu,“ uzavrel Božik.

Deň Európy si pripomína Schumanovu deklaráciu z 9. mája 1950, ktorá navrhla vytvorenie Európskeho spoločenstva uhlia a ocele. Tento krok bol zameraný na zabezpečenie mieru v Európe prostredníctvom spoločnej kontroly nad strategickými surovinami. Deklarácia sa považuje za kľúčový moment v procese budovania Európskej únie, ktorej zakladajúcimi členmi boli Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Luxembursko a Holandsko. Slovensko sa k EÚ pripojilo v roku 2004.