ZMOS pripomína odkaz Žiadostí slovenského národa

ZMOS vníma Žiadosti slovenského národa ako základný kameň modernej samosprávy a pripomína ich význam v kontexte 35. výročia založenia združenia.

ZMOS pripomína odkaz Žiadostí slovenského národa
Zdroj: teraz.sk
Pri príležitosti 177. výročia prijatia Žiadostí slovenského národa zdôrazňuje ZMOS ich prepojenie so súčasnými princípmi samosprávy.

Content: Bratislava, 12. mája (TASR) – Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik zdôraznil, že Žiadosti slovenského národa predstavujú dôležitý hodnotový základ pre súčasnú a modernú samosprávu. Uviedol to pri príležitosti 177. výročia prijatia tohto významného dokumentu. Informovala o tom ústredná riaditeľka kancelárie ZMOS, Zuzana Špačeková.

Božik pripomenul, že Žiadosti slovenského národa, ktoré boli prijaté 10. a 11. mája 1848 v Liptovskom Mikuláši, predstavovali prvý ucelený politický program slovenského národa. „Požiadavky ako rovnoprávnosť národov, používanie materinského jazyka vo vzdelávaní a v úradnom styku, sloboda tlače, spravodlivé volebné pravidlá a autonómne usporiadanie krajiny, boli predzvesťou hodnôt, na ktorých je dnes postavená činnosť miest a obcí,“ povedal Božik. Samospráva je podľa neho konkrétnym naplnením snahy našich predkov o slobodné a zodpovedné spravovanie vlastných záležitostí v súlade s potrebami občanov.

Božik zdôraznil, že tento historický odkaz je mimoriadne aktuálny v roku 2025, v ktorom si ZMOS pripomína 35. výročie svojho vzniku. Toto jubileum bude združenie oslavovať počas 37. snemu ZMOS, ktorý sa uskutoční 27. a 28. mája. „Počas uplynulých troch desaťročí zohral ZMOS nezastupiteľnú rolu pri formovaní samosprávneho Slovenska, pri budovaní demokratickej verejnej správy a pri ochrane záujmov miest a obcí. Toto výročie je príležitosťou nielen pripomenúť si novodobú históriu samosprávy, ale aj dlhodobé úsilie slovenského národa o právo rozhodovať o veciach verejných. V tomto duchu ostáva odkaz z roku 1848 živý aj v súčasnej práci miest a obcí, ktoré sú pilierom demokracie, dôveryhodnosti a každodenného života občanov,“ dodal.

ZMOS vníma boj za práva z roku 1848 ako nadčasové posolstvo, ktoré ho zaväzuje pokračovať v úsilí o slobodnú, dôstojnú a silnú miestnu samosprávu, založenú na dôvere občanov a princípoch demokracie. „Je nevyhnutné nezabúdať na tento historický odkaz a vnímať ho v kontexte moderného úsilia v oblasti samosprávy,“ uzavrel Božik.