ZMOS víta zmenu určovania školských obvodov, hľadá sa dohoda
ZMOS podporuje snahu o zmenu školských obvodov, zdôrazňuje potrebu dialógu a hľadania konsenzu pre zlepšenie kvality vzdelávania.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) pozitívne hodnotí návrh Ministerstva školstva na reformu určovania školských obvodov a zavedenie verejného poskytovateľa vzdelávania.
Content: Bratislava 4. júla (TASR) – ZMOS vyjadrilo podporu iniciatíve Ministerstva školstva, ktorá sa týka zmeny v spôsobe určovania školských obvodov. Predseda ZMOS, Jozef Božik, pre TASR uviedol, že hoci detaily nových pravidiel a ich praktická implementácia ešte nie sú úplne jasné, združenie vníma tento krok ako pozitívny.
Božik ocenil konštruktívny dialóg medzi zainteresovanými stranami a snahu o dosiahnutie spoločnej dohody. „Vítame otvorenosť ministra školstva diskutovať o predložených legislatívnych návrhoch týkajúcich sa školských obvodov a inštitútu verejného poskytovateľa. Táto diskusia môže viesť k riešeniu, ktoré bude prijateľné pre všetky strany,“ povedal Božik. Zdôraznil, že prioritou by malo byť zlepšenie kvality vzdelávania detí na Slovensku.
Únia miest Slovenska (ÚMS) sa zameriava na to, aby zmeny v organizácii škôl zohľadňovali miestne špecifiká, záujmy detí a rodičov, ako aj samospráv a neverejných zriaďovateľov. „Intenzívne prebiehajú diskusie v expertnej skupine ÚMS a zaznamenali sme aj diskusie organizované ministerstvom školstva,“ informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová. Dodala, že po skončení pripomienkového konania plánujú stretnutie s ministrom školstva Tomášom Druckerom, kde predstavia svoje stanovisko.
Ministerstvo školstva navrhuje zavedenie verejného poskytovateľa výchovy a vzdelávania a úpravu určovania školských obvodov. Verejný poskytovateľ by mal prednostne prijímať deti a žiakov z príslušného obvodu, poskytovať vzdelávanie bezplatne a realizovať školský vzdelávací program v súlade so štátnym vzdelávacím programom.
Obec by určovala verejný školský obvod a definovala spádovú oblasť pre materské a základné školy, pričom v rámci jedného obvodu by mala byť určená maximálne jedna materská alebo základná škola zriadená obcou, krajom alebo regionálnym úradom. Zároveň by sa cirkevným a súkromným zriaďovateľom umožnilo, aby obec na ich žiadosť zaradila do verejného školského obvodu ľubovoľný počet materských a základných škôl, ktoré sú verejnými poskytovateľmi vzdelávania.