Zníženie pomoci USA má v Južnom Sudáne tragické následky pre deti

Zníženie americkej pomoci prehĺbilo humanitárnu krízu. Mimovládne organizácie hlásia úmrtia detí v dôsledku nedostatku potravín a šírenia chorôb.

Zníženie pomoci USA má v Južnom Sudáne tragické následky pre deti
Zdroj: teraz.sk
Chudoba a nestabilita sužujú Južný Sudán od získania nezávislosti v roku 2011.

Content: Juba 1. júla (TASR) – Mimovládna organizácia Akcia proti hladu (ACF) v utorok pre agentúru AFP informovala, že znižovanie finančnej pomoci zo Spojených štátov má fatálne následky pre deti v Južnom Sudáne. Organizácia ACF zaznamenala zníženie svojho rozpočtu o 30 percent v čase, keď krajina bojuje s epidémiou cholery, uvádza TASR.

Južný Sudán, napriek svojim zásobám ropy, ostáva silne závislý na medzinárodnej pomoci od svojho vzniku v roku 2011, poznačeného chudobou a politickou nestabilitou. Situáciu skomplikovalo zníženie financovania zahraničných rozvojových programov Agentúrou USA pre medzinárodný rozvoj (USAID), iniciované administratívou bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

"Nejde len o obavy. Je to už realita... Deti nám už umierajú," povedal Denish Ogen Rwot, vedúci komunikácie ACF v Južnom Sudáne, pričom zdôraznil kritický nedostatok potravín.

Svetový potravinový program (WFP) tento týždeň varoval, že miera akútnej podvýživy medzi deťmi, ktoré utekajú pred konfliktom v susednom Sudáne, "už prekročila kritickú úroveň".

Organizácia Lekári bez hraníc zároveň informovala o prepuknutí epidémie cholery v regióne Abyei, na severozápade Južného Sudánu. V júni bolo zaznamenaných viac ako 330 prípadov cholery, pričom organizácia poukázala na "kritický" nedostatok vody a sanitárnych zariadení. AFP dodáva, že epidémia si od septembra vyžiadala približne 1300 obetí.

ACF bola nútená zredukovať počet svojich zamestnancov v krajine z 300 na 86, čo výrazne obmedzilo jej schopnosť efektívne reagovať na krízové situácie. „Sme odkázaní už len na nádej,“ konštatoval Rwot.

Britský vedecký časopis The Lancet v utorok zverejnil štúdiu, podľa ktorej by škrty v rozpočte USAID mohli do roku 2030 viesť k úmrtiu viac ako 14 miliónov ľudí na celom svete, vrátane viac ako 4,5 milióna detí mladších ako päť rokov.