Ako hormóny ovplyvňujú dôveru u tínedžerov: Kortizol, testosterón a sociálne vzťahy

Výskum ukazuje, že hladiny hormónov, impulzívnosť a schopnosť chápať sociálne situácie (teória mysle) súvisia s tým, komu a ako veľmi sú tínedžeri ochotní dôverovať.

Ako hormóny ovplyvňujú dôveru u tínedžerov: Kortizol, testosterón a sociálne vzťahy
Zdroj: psypost.org
Nová štúdia odhaľuje, že hormóny, ako kortizol a testosterón, hrajú kľúčovú úlohu v tom, ako dospievajúci dôverujú priateľom v porovnaní s cudzími ľuďmi. Zistenia prepájajú biologické faktory s kognitívnymi schopnosťami.

Dôvera je základom pre budovanie a udržiavanie sociálnych vzťahov, obzvlášť v období dospievania, keď sú mladí ľudia citliví na vplyv rovesníkov. Predchádzajúce štúdie ukázali, že dospievajúci majú tendenciu viac dôverovať priateľom ako cudzím ľuďom, ale mechanizmy, ktoré stoja za týmito rozhodnutiami, boli doteraz málo preskúmané.

Výskumný tím z Pekinskej normálnej univerzity sa zameral na skúmanie vzájomného pôsobenia hormonálnych, kognitívnych a sociálnych faktorov, ktoré ovplyvňujú dôveru u dospievajúcich. Vedci predpokladali, že kortizol (hormón uvoľňovaný pri strese) a testosterón (pohlavný hormón spájaný s pubertou a reguláciou správania) majú priamy aj nepriamy vplyv na správanie súvisiace s dôverou.

Do štúdie sa zapojilo 142 dospievajúcich vo veku 10 až 14 rokov. Účastníci absolvovali rôzne testy a úlohy, vrátane hry na dôveru, úloh zameraných na meranie impulzívnosti a úloh zameraných na posúdenie teórie mysle. Zároveň boli zhromaždené vzorky slín na meranie hladín kortizolu a testosterónu.

Komentár redakcie: Výskum zdôrazňuje komplexnú interakciu medzi biologickými a kognitívnymi faktormi pri formovaní sociálneho správania dospievajúcich. Pochopenie týchto mechanizmov môže prispieť k lepšiemu porozumeniu vývoja sociálnych vzťahov a intervenciám zameraným na podporu zdravého sociálneho vývoja.

Hra na dôveru spočívala v tom, že účastník hral rolu investora, ktorý sa rozhodoval, koľko žetónov dá priateľovi alebo cudziemu človeku. Počet investovaných žetónov vyjadroval úroveň dôvery. Úloha zameraná na teóriu mysle testovala schopnosť účastníkov pochopiť pocity a zámery iných ľudí. Impulzívnosť bola meraná prostredníctvom úlohy s nafukovaním virtuálnych balónov.

Výsledky potvrdili, že dospievajúci viac dôverujú priateľom ako cudzím ľuďom. Vyššia impulzívnosť bola spojená s väčšou ochotou dôverovať druhým vo všeobecnosti. Úroveň strategickej dôvery (rozdiel medzi dôverou priateľom a cudzincom) súvisela so schopnosťou teórie mysle.

Zaujímavé boli aj zistenia týkajúce sa hormónov. Nižšie hladiny kortizolu boli spojené s vyššou impulzívnosťou, ktorá zase súvisela s vyššou celkovou dôverou. Na druhej strane, nižšie hladiny kortizolu boli priamo spojené so zníženou celkovou dôverou. Testosterón bol pozitívne spojený s teóriou mysle a strategickou dôverou, najmä u chlapcov.

Napriek zaujímavým výsledkom má štúdia určité obmedzenia. Zistenia sú založené na jedinom časovom bode, a preto neumožňujú sledovať vývoj zmien v hormonálnych hladinách alebo správaní súvisiacom s dôverou. Budúce štúdie by mali využiť dlhodobé sledovanie a zahrnúť aj zobrazovanie mozgu.