Alarmujúci nárast rakoviny u mladých Austrálčanov: Lekári a vedci hľadajú príčiny

Príbehy mladých ľudí, ktorým diagnostikovali rakovinu, a alarmujúce štatistiky poukazujú na rastúci problém. Odborníci hľadajú odpovede v životnom štýle, životnom prostredí a genetike.

Alarmujúci nárast rakoviny u mladých Austrálčanov: Lekári a vedci hľadajú príčiny
Zdroj: net.au
Austrálčania v 30. a 40. rokoch čelia bezprecedentnému nárastu výskytu niektorých druhov rakoviny. Vedci sa snažia zistiť, prečo sa to deje a aké faktory k tomu prispievajú.

Chris Burton plánoval svadbu, keď si všimol krvácanie po použití toalety. Po návšteve lekára a kolonoskopii mu diagnostikovali pokročilú rakovinu čreva. „Rakovina nie je to, na čo mladý človek myslí, že by mu mohlo byť,“ hovorí. Podobné príbehy pribúdajú a vedci sú znepokojení.

Štatistiky z Cancer Australia ukazujú, že medzi rokmi 2000 a 2024 sa u ľudí vo veku 30-39 rokov zvýšil výskyt rakoviny prostaty o 500%, rakoviny pankreasu o 200%, rakoviny pečene o 150%, rakoviny maternice o 138% a rakoviny obličiek o 85%. Niektoré nárasty môžu byť spôsobené zlepšenou diagnostikou, ale to nevysvetľuje všetky prípady.

„Rakovina bola tradične chorobou starších ľudí. Za posledných 20 rokov však pozorujeme nárast prípadov u mladších dospelých,“ vysvetľuje Dorothy Keefe, riaditeľka Cancer Australia. Podobný trend zaznamenali aj v USA. Philip Rosenberg, popredný biostatistik, poukazuje na rozdiely medzi generáciou X a baby boomers.

Komentár redakcie: Nárast výskytu rakoviny u mladých dospelých je znepokojujúci trend, ktorý si vyžaduje ďalší výskum a preventívne opatrenia. Identifikácia rizikových faktorov a ich vplyvu na zdravie populácie je kľúčová pre zníženie tohto alarmujúceho vývoja.

Austrália má dokonca popredné miesto vo svete v počte prípadov rakoviny čreva u mladých. Od roku 2000 sa výskyt u ľudí vo veku 30-39 rokov zvýšil o 173%. Často je diagnostikovaná v pokročilom štádiu, čo sťažuje liečbu.

Dan Buchanan z University of Melbourne sa snaží zistiť, prečo je situácia v Austrálii taká vážna. Jeho výskum ukazuje, že DNA nádorov mladších pacientov má odlišné poškodenie. „Je to ako odtlačok prsta. Niečo sa stalo. Je to dramatické,“ hovorí. Naznačuje to, že existujú faktory, ktoré prispievajú k skoršiemu veku diagnostiky.

Presné príčiny rakoviny je ťažké určiť. Hoci poznáme genetické mutácie, ktoré ju spôsobujú, u mladých ľudí s rakovinou sa tieto gény nenachádzajú. Predpokladá sa, že toxíny a vplyvy z prostredia interagujú s génmi a spôsobujú zmeny. Gianluca Severi z INSERM v Paríži vysvetľuje, že existujú rôzne typy rakoviny a ich príčiny sa líšia.

Projekt Human Exposome sa snaží zmapovať všetky environmentálne faktory, životný štýl a ich vzájomné pôsobenie, ktoré môžu ovplyvniť zdravie. Vedci sa zameriavajú na obdobie, keď boli dnešní tridsiatnici a štyridsiatnici deťmi, teda na 60. až 90. roky. Vtedy sa začala epidémia detskej obezity. Simone Strasser, špecialistka na pečeň, potvrdzuje, že obezita a cukrovka vedú k ochoreniam pečene už u detí a dospievajúcich.

Zmenila sa aj črevná mikroflóra v dôsledku užívania antibiotík a konzumácie vysoko spracovaných potravín. Zvyšoval sa aj počet cisárskych rezov, čo ovplyvnilo imunitný systém detí. Podľa Dana Buchanana môžu toxíny z prostredia narušiť rovnováhu medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami v čreve.

Christos Symeonides z Minderoo Foundation študuje vplyv chemikálií a mikroplastov. Sme vystavení množstvu syntetických chemikálií, s ktorými sa naše telo nestretlo. Z tisícov chemikálií v plastoch bola len tretina testovaná na bezpečnosť a väčšina z nich je považovaná za nebezpečnú.

Projekt ORIGINS v Perthe sleduje zdravie 10 000 detí a ich rodín, aby zistil, ako prostredie vplýva na ich vývoj a zdravie v budúcnosti. Medzitým Chris Burton sa sústredí na svoju rodinu. Jeho žena Ali porodila zdravé dievčatko tri dni po jeho poslednej operácii. „Je to búrlivé a temné obdobie, ale dá sa prežiť,“ hovorí.