Američania túžia po rozmanitejšej spoločnosti, ukazuje štúdia
Nový výskum naznačuje, že Američania vo všeobecnosti podporujú multikultúrnu spoločnosť.

V čase horlivých diskusií o identite, migrácii a národnej súdržnosti prichádza nová štúdia s prekvapivým zistením: Väčšina Američanov uprednostňuje etnicky a nábožensky rozmanitejšiu spoločnosť, než v akej žijú.
Štúdia publikovaná v odbornom časopise Ethos vychádza z reprezentatívneho prieskumu medzi 986 americkými občanmi. Respondenti hodnotili aktuálne a ideálne zloženie etnických a náboženských skupín v Spojených štátoch.
„Chceli sme zistiť, či myšlienka multikultúrnych Spojených štátov má stále širokú podporu – a do značnej miery má,“ hovorí Séamus Power, hlavný autor štúdie a docent na Katedre psychológie na Kodanskej univerzite.
„Dve tretiny respondentov si želajú etnicky rozmanitejšie Spojené štáty, než sú tie súčasné, a viac ako polovica by chcela väčšiu náboženskú rozmanitosť,“ dodáva.
Komentár redakcie: Výsledky štúdie naznačujú, že napriek prebiehajúcim debatám o identite a národnej súdržnosti existuje v Spojených štátoch silná podpora pre multikultúrnu spoločnosť. Prekvapivé je, že túžba po rozmanitosti sa objavuje aj medzi skupinami, ktoré sú často spájané s obavami z demografických zmien.
Prekvapivo, aj medzi bielymi kresťanskými Američanmi – skupinou často spomínanou v súvislosti s teóriou „veľkej výmeny“ a obavami z demografických zmien – je väčšina za zvýšenú rozmanitosť. Iba 1,1 % respondentov si želá etnicky homogénne Spojené štáty a len 3,2 % túži po nábožensky homogénnej spoločnosti. Séamus Power však upozorňuje, že aj tieto extrémne názory netreba podceňovať, ak sa prenesú na celú populáciu USA.
Štúdia tiež odhalila, že Američania vo všeobecnosti nadhodnocujú podiel menšinových skupín a podceňujú veľkosť bielej a protestantskej populácie. Napriek tomu je túžba po rozmanitosti zrejmá a platí naprieč politickými a náboženskými rozdielmi.
„Multikultúrny ideál nie je len niečo, čo existuje v akademických kruhoch alebo medzi menšinami. Je to základná súčasť toho, ako mnohí Američania chápu svoju krajinu,“ zdôrazňuje Séamus Power.
Výskumníci z Kodanskej univerzity, Yaleovej univerzity a Chicagskej univerzity sú presvedčení, že ich zistenia môžu významne prispieť k často polarizovanej debate o identite a príslušnosti v Spojených štátoch.
„Je dôležité vedieť, že nie túžba po jednote, ale prijatie rozmanitosti charakterizuje ideálny obraz národa Američanmi. Multikulturalizmus je možno americkejší ako jablkový koláč,“ uzatvára Séamus Power, odvolávajúc sa na názov štúdie: „Je multikulturalizmus americký ako jablkový koláč? Prieskum postojov k etnickej a náboženskej rozmanitosti v Spojených štátoch.“