Americký herbicíd diquat, náhrada za glyfosát, poškodzuje orgány a črevnú mikroflóru, varuje štúdia

Diquat, široko používaný v amerických vinohradoch a sadoch, je v mnohých krajinách zakázaný. Nové zistenia naznačujú, že je toxickejší ako glyfosát.

Americký herbicíd diquat, náhrada za glyfosát, poškodzuje orgány a črevnú mikroflóru, varuje štúdia
Zdroj: co.uk
Nová štúdia odhalila, že diquat, herbicídna zložka bežne používaná v USA ako náhrada za glyfosát, môže mať devastačné účinky na ľudské zdravie, vrátane poškodenia orgánov a narušenia črevnej mikroflóry.

Diquat, ktorý sa v USA čoraz viac používa ako náhrada za glyfosát a parakvat, vyvoláva vážne obavy. Výskum naznačuje, že táto látka, ktorá je v mnohých krajinách sveta zakázaná, je toxickejšia ako samotný glyfosát. Napriek tomu americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) naďalej odoláva tlaku na jeho zákaz a prípravky Roundup s obsahom diquatu sa už dostali na pulty obchodov.

Podľa Nathana Donleyho z Centra pre biologickú diverzitu, ide o "poľutovaniahodnú náhradu", keďže diquat predstavuje pre ľudské zdravie ešte väčšie riziko ako glyfosát. Diquat je podozrivý aj z neurotoxicity, karcinogenity a spojitosti s Parkinsonovou chorobou. Analýza dát EPA z októbra minulého roka dokonca ukázala, že je pri chronickej expozícii až 200-krát toxickejší ako glyfosát.

Nová štúdia podrobne skúma mechanizmy, akými diquat poškodzuje orgány a črevnú mikroflóru. Zistilo sa, že narúša črevnú bariéru, čo umožňuje toxínom a patogénom preniknúť do krvného obehu a vyvolať zápal. Zároveň potláča produkciu prospešných baktérií, ktoré sú pre zdravie čreva kľúčové. Poškodenie črevnej bariéry vedie k zhoršenému vstrebávaniu živín a narušeniu metabolizmu energie.

Komentár redakcie: Používanie diquatu v USA poukazuje na rozdiely v regulácii pesticídov medzi USA a inými krajinami. Zatiaľ čo mnohé krajiny diquat zakázali, v USA sa stále používa, čo vyvoláva obavy o zdravie verejnosti. Slabá regulácia pesticídov v USA sťažuje agentúram zakazovať zložky, aj keď existuje vôľa tak urobiť.

Výskum tiež poukazuje na negatívny vplyv diquatu na obličky, pľúca a pečeň. Látka spôsobuje nezvratné poškodenie obličiek, poškodzuje pečeňové bunky a vyvoláva zápal pľúcneho tkaniva. V dôsledku rozsiahleho zápalu hrozí aj zlyhanie viacerých orgánových systémov.

Autori štúdie upozorňujú, že mnohé z týchto zistení pochádzajú zo štúdií na hlodavcoch a je potrebný ďalší výskum zameraný na dlhodobé vystavenie nízkym dávkam diquatu.

Napriek rastúcemu používaniu diquatu a jeho preukázaným rizikám EPA neplánuje prehodnotiť jeho používanie. Podľa Donleyho je to čiastočne spôsobené slabou reguláciou pesticídov v USA, ktorá aktivistov núti sústrediť sa na látky ako glyfosát, parakvat a chlorpyrifos, ktoré sú v iných krajinách zakázané. Diquat je tak v tieni týchto látok.