Antarktída v šoku: Úbytok ľadu spúšťa nečakaný nárast slanosti oceánu
Nový výskum odhaľuje, že južný oceán sa mení spôsobom, ktorý klimatické modely doteraz nepredvídali. Rastúca slanosť narúša vrstvenie oceánu a urýchľuje topenie ľadu, čo vedie k nebezpečnej spätnej väzbe.

Rekordný úbytok morského ľadu v Antarktíde sprevádza prekvapivý jav – prudký nárast slanosti okolitého oceánu. Vedci bijú na poplach, pretože tento nečakaný zvrat môže mať globálne následky.
Od roku 2015 Antarktída stratila množstvo morského ľadu porovnateľné s rozlohou Grónska. Tento ľad sa neobnovuje, čo predstavuje najväčšiu globálnu environmentálnu zmenu za posledné desaťročie. Nové satelitné dáta však ukazujú, že namiesto očakávaného zníženia slanosti v dôsledku topenia ľadu, slanosť oceánu prudko rastie.
Tento jav má zásadný vplyv na správanie vody. Slanšia voda na povrchu oceánu spôsobuje prenos tepla z hlbších vrstiev, čo sťažuje opätovné zamŕzanie morského ľadu. Úbytok ľadu zasa ovplyvňuje globálnu klímu. Znižuje sa plocha odrážajúca slnečné žiarenie, čím sa urýchľuje globálne otepľovanie a zvyšuje intenzita búrok. Ohrozené sú aj živočíšne druhy závislé od ľadu, ako sú tučniaky a kril.
Vďaka satelitom Európskej vesmírnej agentúry a podvodným robotom, ktoré monitorujú teplotu a slanosť, vedci získali detailný obraz o dianí v južnom oceáne. Zistili, že po roku 2015 začala slanosť prudko rásť, pričom rozsah morského ľadu začal rapídne klesať. Dôvodom je narušenie vrstvenia oceánu. Bežne studená, sladká voda na povrchu izoluje teplú, slanú vodu v hĺbke. Zvýšená slanosť povrchovej vody však spôsobuje jej klesanie, čím sa teplo z hĺbky dostáva na povrch a topí ľad. Tento proces vytvára nebezpečnú spätnú väzbu.
Komentár redakcie: Nárast slanosti južného oceánu predstavuje varovný signál. Presné a kontinuálne dáta sú nevyhnutné na pochopenie a adaptáciu na rýchlo sa meniace klimatické podmienky.
Stratili sme stabilnú Antarktídu, ktorú sme poznali. Súčasné klimatické modely s týmto vývojom nerátali. Ak ich neaktualizujeme, riskujeme, že nás zmeny v Antarktíde zaskočia nepripravených. Naďalej potrebujeme rozsiahly monitoring, ktorý je však ohrozený znižovaním finančných prostriedkov.