Británia posiela na Ukrajinu „Ikea“ makety zbraní: Cieľom je oklamať Rusov
Nové makety sú súčasťou stratégie, ktorej cieľom je vzbudiť dojem, že Ukrajina dostala od Británie viac zbraní, ako je v skutočnosti. Snahou je prinútiť Rusov plytvať cennými zdrojmi na likvidáciu lacných modelov.

Britská armáda zásobuje ukrajinské jednotky maketami systémov protivzdušnej obrany a tankov, ktoré majú zmiasť ruské sily a naviesť ich na ničenie falošných cieľov namiesto skutočnej vojenskej techniky.
Podľa vyjadrenia predstaviteľov Royal Air Force má toto opatrenie za cieľ opticky navýšiť množstvo zbraní na frontovej línii. Vzhľadom na to, že ruské sily čoraz viac využívajú satelitné snímky a drony na identifikáciu cieľov, experti vyvinuli sofistikovanejšie metódy kamufláže. Na rozdiel od nafukovacích tankov z druhej svetovej vojny, britské makety sú ťažšie rozoznateľné od skutočných vozidiel.
Tím Taskforce Kindred, ktorý spadá pod Ministerstvo obrany, spolupracuje s odborníkmi z priemyslu na výrobe a rozmiestňovaní týchto makiet. Digitálne fotografie skutočných britských zbraní sú vytlačené na materiáli, ktorý ukrajinské jednotky dokážu rýchlo zostaviť. Následne sú makety umiestnené na frontových líniách, aby zmiatli ruské systémy. Medzi replikami sa nachádzajú aj modely tankov Challenger 2 a samohybné húfnice AS-90, ktorých dodávky sú obmedzené.
„Vyzerajú presne ako skutočné. Ľahko sa dá oklamať,“ povedal plukovník Ollie Todd z Taskforce Kindred. Ak Británia pošle na Ukrajinu napríklad päť skutočných vozidiel, Ministerstvo obrany môže dodať až 30 makiet. Zhruba z 25 metrov sú modely ťažko rozoznateľné od skutočnej vojenskej techniky a stali sa „zásadnou“ súčasťou taktiky na bojisku.
Komentár redakcie: Nasadenie makiet zbraní predstavuje pre Ukrajinu efektívny spôsob, ako maximalizovať obmedzené zdroje a zároveň odraziť útoky ruských síl. Tento prístup je moderným pokračovaním taktiky kamufláže a dezinformácií, ktorá sa osvedčila už v minulých konfliktoch.
Námestníčka ukrajinského ministra obrany Kateryna Čornohorenková uviedla, že aj Rusko nasadzuje svoje vlastné makety. „Makety sú dnes veľmi potrebným prvkom vojny,“ povedala. Zdôraznila, že hoci Rusko používa drony na útoky na ukrajinské jednotky, mnohé z nich sú „falošné“ s malým množstvom výbušnín, čo núti Ukrajinu plytvať cennými zdrojmi na ich zostrelenie. Už v roku 2023 sa objavili správy, že česká spoločnosť Inflatech vyrába nafukovacie modely systémov HIMARS, aby zmiatla ruské sily.