Britskí právnici: V Gaze sa nedeje genocída, predaj zbraní Izraelu je legálny
Vysoký súd v Londýne rieši, či Spojené kráľovstvo porušuje medzinárodné právo predajom komponentov pre stíhačky F-35 Izraelu.

Britská vláda tvrdí, že neexistujú dôkazy o genocíde v Gaze ani o cielenom zameriavaní sa izraelských obranných síl (IDF) na ženy a deti. Vyplýva to zo súdneho konania o kontrole vývozu zbraní do Izraela.
V úvodnom dni štvordňového pojednávania na Najvyššom súde v Londýne Raza Husain KC, zastupujúci palestínsku organizáciu Al-Haq, vyhlásil, že súdny proces prebieha v kontexte „ľudskej katastrofy v Gaze, ktorej rozsah je ťažké vyjadriť slovami“.
Vláda Spojeného kráľovstva sa bráni v súdnom preskúmaní, ktoré bolo vyvolané obvineniami z nezákonného pokračovania v predaji dielov a komponentov pre F-35 do globálneho fondu, hoci niektoré z týchto komponentov by mohol Izrael použiť v Gaze spôsobom, ktorý vláda považuje za porušenie medzinárodného práva.
Podstatná časť prípadu sa zameria na rozsah, v akom medzinárodné právo ukladá povinnosti vo vnútroštátnom práve. Vláda tvrdí, že pozastavenie exportu komponentov pre F-35 by ohrozilo medzinárodný mier a bezpečnosť, keďže program F-35 je kľúčovým pilierom NATO.
Komentár redakcie: Prípad je politicky citlivý kvôli rozsiahlym civilným obetiam v Gaze a pokračujúcim debatám o proporcionalite izraelskej vojenskej odpovede na útoky Hamasu. Rozhodnutie súdu bude mať významný vplyv na politiku Spojeného kráľovstva v oblasti vývozu zbraní a na jeho postavenie v medzinárodnom práve.
Právnici Al-Haq argumentujú, že výnimka pre F-35 nie je v súlade s domácimi a medzinárodnými právnymi záväzkami Spojeného kráľovstva, vrátane Ženevských konvencií, Dohovoru o genocíde a Zmluvy o kontrole zbraní. Vláda však tvrdí, že britské súdy nemôžu spochybňovať rozhodnutia vlády v oblasti zahraničnej politiky.
Citovala tiež prílohu zaslanú ministrom v auguste minulého roka, v ktorej sa uvádza, že zistenie, že Izrael sa nezaviazal dodržiavať medzinárodné humanitárne právo, nemusí nevyhnutne znamenať, že má genocídny zámer.
Husain súdu povedal, že k 1. máju bolo najmenej 1,9 milióna ľudí, teda asi 90 % obyvateľstva, vysídlených 10-krát alebo viackrát. Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí 7. mája uviedol, že každá nemocnica v Gaze bola poškodená alebo zničená a k tomuto mesiacu bola funkčná len polovica.