Čína reaguje na Trumpove hrozby ciel pre krajiny BRICS: Obavy z obchodnej vojny?
Trumpove hrozby vyvolali obavy z obnovenia obchodnej vojny a narušenia globálnych dodávateľských reťazcov. Čína apeluje na otvorenosť a spoluprácu.

Čína ostro reagovala na hrozby bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý avizoval zavedenie nových ciel na krajiny združené v skupine BRICS. Peking zdôrazňuje, že BRICS nie je zameraná na konfrontáciu a necieli na žiadnu konkrétnu krajinu.
Donald Trump prostredníctvom sociálnej siete Truth Social pohrozil zavedením dodatočného 10-percentného cla na krajiny, ktoré sa „spájajú s protiamerickými politikami BRICS“. Toto clo by sa podľa neho malo týkať všetkých bez výnimky.
„BRICS je dôležitá platforma pre spoluprácu medzi rozvíjajúcimi sa trhmi a rozvojovými krajinami,“ uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning na tlačovej konferencii 7. júla. „Podporuje otvorenosť, inkluzívnosť a ochotu spolupracovať. Nie je to blok určený na konfrontáciu a necieli na žiadnu krajinu.“
K otázke amerického zvyšovania ciel sa Čína vyjadrila už viackrát. „Obchodné vojny a colné vojny nemajú víťazov a protekcionizmus nikam nevedie,“ dodala Mao Ning. Trump zároveň naznačil, že začne rozposielať colné listy alebo oznamovať obchodné dohody, keďže sa blíži koniec 90-dňovej lehoty na jeho recipročné clá.
Komentár redakcie: Trumpove hrozby ciel vyvolávajú otázky o budúcnosti globálneho obchodu a úlohe BRICS v multipolárnom svete. Reakcia Číny naznačuje snahu o udržanie stability a otvorenú komunikáciu, no zároveň poukazuje na hlboké rozdiely v názoroch na obchodnú politiku.
Trump využíva clá na to, aby prinútil k lepšiemu prístupu na trh pre americké firmy alebo ich ochránil pred tým, čo považuje za nespravodlivú globálnu konkurenciu vyplývajúcu z nevyvážených obchodných vzťahov. Jeho cieľom je oživiť a obnoviť domáci výrobný sektor. Obnovenie Trumpových vyšších ciel, ako aj odvetné opatrenia zo strany obchodných partnerov USA, ktorí včas nedosiahli dohodu, hrozí návratom globálneho obchodu do stavu, v akom bol v apríli, s rozsiahlymi narušeniami, volatilitou trhu a hroziacimi ekonomickými problémami.
Čína a USA nedávno dosiahli dohodu o obchode, v rámci ktorej Washington zmiernil niektoré svoje obmedzenia a Peking zrýchlil vývoz prvkov vzácnych zemín. Dohoda udrží clá na znížených úrovniach oproti vysokým sadzbám z nedávnej obchodnej vojny medzi oboma krajinami.
Skupina BRICS, ktorú tvorí 11 krajín (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika, Saudská Arábia, Egypt, Spojené arabské emiráty, Etiópia, Indonézia a Irán), na svojom 17. summite v Brazílii odsúdila zvyšovanie ciel a útoky na Irán, no vyhla sa priamemu pomenovaniu Trumpa. Deklarácia skupiny, ktorá sa zameriava aj na vojenské akcie Izraela na Blízkom východe, sa vyhla aj kritike Ruska a Ukrajinu spomenula len raz. Summit bol poznačený absenciou dvoch najvplyvnejších členov. Čínsky prezident Si Ťin-pching sa na summite nezúčastnil prvýkrát od svojho nástupu do funkcie v roku 2012. Prezident Vladimir Putin, ktorý vystúpil prostredníctvom videokonferencie, sa naďalej vyhýba cestovaniu do zahraničia v dôsledku medzinárodného zatykača vydaného po ruskej invázii na Ukrajinu. Skupina v deklarácii nepriamo kritizovala USA a vyjadrila „vážne obavy“ v súvislosti s nárastom ciel, ktoré sú podľa nej „nezlučiteľné s pravidlami WTO (Svetovej obchodnej organizácie)“. BRICS dodala, že tieto obmedzenia „ohrozujú zníženie globálneho obchodu, narúšajú globálne dodávateľské reťazce a prinášajú neistotu“.