Čínska vojnová loď spozorovaná pri pobreží Havaja, potvrdilo velenie USA

Prítomnosť čínskej lode vyvoláva otázky o zámeroch Pekingu v Pacifiku a pridáva sa k rastúcemu napätiu v regióne.

Čínska vojnová loď spozorovaná pri pobreží Havaja, potvrdilo velenie USA
Zdroj: ijr.com
Hovorca Indo-pacifického velenia USA potvrdil, že čínska vojnová loď bola tento týždeň spozorovaná v medzinárodných vodách neďaleko Havaja. Incident monitorovala americká armáda.

Podľa vyjadrenia hovorcu Indo-pacifického velenia (INDOPACOM) americká armáda monitorovala čínsku vojnovú loď, ktorá sa pohybovala v medzinárodných vodách v blízkosti Havaja. Hovorca pre Daily Caller News Foundation uviedol, že USA pozorne sledujú aktivity plavidiel a lietadiel v indo-pacifickej oblasti.

„Indo-pacifické velenie USA monitoruje plavidlo PLA, ktoré operuje v medzinárodných vodách v blízkosti Havaja,“ uviedol hovorca INDOPACOM vo vyhlásení. „V rámci našich bežných denných operácií Indo-pacifické velenie USA pozorne sleduje všetky plavidlá a lietadlá v indo-pacifickej oblasti operácií prostredníctvom kombinácie spoločných spôsobilostí na ochranu územia USA, podporu našich spojencov a partnerov a operuje v súlade s medzinárodným právom mora a vo vzduchu, aby zabezpečilo, že všetky národy môžu robiť to isté bez strachu alebo protestu a s cieľom zabezpečiť slobodný a otvorený indo-pacifický priestor.“

Vzdialenosť čínskej lode od pobrežia a účel jej misie zostávajú nejasné. Incident sa odohráva v kontexte rastúcej čínskej vojenskej aktivity v Pacifiku. Čína v posledných mesiacoch demonštrovala svoju námornú silu hlbšie v Tichom oceáne, keď 6. a 7. júna vyslala lietadlové lode Liaoning a Shandong spolu s ďalšími čínskymi vojnovými loďami až 185 míľ od brehov Japonska. Tieto hlbšie výpravy do oceánu slúžia Číne na testovanie jej schopností v hlbokých vodách. Námorníctvo Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády (PLAN) zvyčajne hliadkuje iba v „prvom reťazci“ ostrovov medzi Juhočínskym morom a najjužnejšími ostrovmi Japonska.

Komentár redakcie: Hoci prítomnosť čínskej vojenskej lode v blízkosti Havaja nemusí nutne znamenať priamu hrozbu, signalizuje rastúcu čínsku vojenskú projekciu sily v Pacifiku. USA a ich spojenci budú pravdepodobne pozorne sledovať ďalší vývoj a prijímať opatrenia na zabezpečenie stability v regióne.

Čína tiež podniká agresívnejšie manévre okolo Taiwanu, naposledy usporiadala rozsiahle vojenské cvičenia okolo ostrova v apríli. Podľa odhadov Centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS) bude mať PLAN v roku 2025 234 vojnových lodí, čo z nej urobí najväčšie námorníctvo na svete.

USA taktiež bežne operujú so svojimi vojnovými loďami v čínskych vodách, pravidelne hliadkujú v Juhočínskom mori a v blízkosti Taiwanu s regionálnymi spojencami, aby odradili čínsku agresiu v regióne.