Dalajláma potvrdil reinkarnáciu, inštitúcia prežije, no Čína nesúhlasí
Dalajláma oznámil pokračovanie reinkarnácie, čím rozhneval Čínu, ktorá si nárokuje právo určiť jeho nástupcu. Rozhodnutie má politické dôsledky pre Tibet a jeho budúcnosť.
Tibetský duchovný vodca Dalajláma vyhlásil, že stáročná tradícia tibetského budhizmu bude pokračovať aj po jeho smrti. Ukončil tak špekulácie, ktoré vyvolal, keď naznačil, že by mohol byť posledným nositeľom tejto funkcie.
Počas modlitebných osláv pred svojimi 90. narodeninami, ktoré pripadajú na nedeľu, nositeľ Nobelovej ceny mieru uviedol, že budúci Dalajláma by mal byť nájdený a uznaný podľa starých budhistických tradícií. Zároveň zdôraznil, že Čína by sa mala držať ďalej od procesu výberu jeho nástupcu.
Plán nástupníctva Dalajlámu má politický význam pre väčšinu Tibeťanov, ktorí sa stavajú proti čínskej kontrole Tibetu a usilujú sa o zachovanie svojej identity, či už vo svojej domovine, alebo v exile. Má tiež hlboký význam pre tibetských budhistov, ktorí ho uctievajú ako živú manifestáciu Čenreziga, budhistického boha súcitu.
Očakáva sa však, že toto rozhodnutie rozhnevá Čínu, ktorá opakovane vyhlásila, že len ona má právomoc schváliť budúceho duchovného vodcu. Trvá na tom, že reinkarnovaná postava musí byť nájdená v čínskych tibetských oblastiach, čo by komunistickým orgánom dalo moc nad tým, kto bude vybraný.
Komentár redakcie: Dalajlámovo rozhodnutie o pokračovaní reinkarnácie otvára novú kapitolu v komplikovanom vzťahu medzi Tibetom a Čínou. Zatiaľ čo duchovný vodca zdôrazňuje výlučné právo tibetských budhistov na výber svojho lídra, Peking sa snaží udržať kontrolu nad týmto procesom. Budúcnosť ukáže, či sa nájde kompromis alebo dôjde k ďalšiemu vyhroteniu.
Mnohí pozorovatelia sa domnievajú, že nakoniec budú existovať dvaja konkurenční Dalajlámovia – jeden menovaný Pekingom a druhý vysokými mníchmi lojálnymi súčasnému Dalajlámovi.
Tenzin Gyatso sa stal 14. reinkarnáciou Dalajlámu v roku 1940. Z Tibetu utiekol, keď čínske jednotky v roku 1959 potlačili povstanie v tibetskom hlavnom meste Lhasa. Odvtedy žije v meste Dharamshala v Indii, kde pomáha zakladať demokratickú exilovú vládu a zároveň cestuje po svete a obhajuje autonómiu tibetského ľudu.
Tibetskí budhisti veria, že Dalajláma si môže vybrať telo, do ktorého sa reinkarnuje, ako sa to stalo už 14-krát od vytvorenia tejto inštitúcie v roku 1587. V minulosti opakovane zdôrazňoval, že jeho nástupca sa narodí mimo Číny.
Dalajláma predstavil svoj plán nástupníctva v nahranom vyhlásení, ktoré bolo odvysielané na náboženskom zhromaždení budhistických mníchov v Dharamshale. Povedal, že proces hľadania a uznania jeho reinkarnácie je výlučne v rukách Gaden Phodrang Trust – neziskovej organizácie, ktorú založil v roku 2015 a ktorá dohliada na záležitosti týkajúce sa duchovného vodcu a inštitútu Dalajlámu.
"Nikto iný nemá žiadnu právomoc zasahovať do tejto záležitosti," povedal a dodal, že hľadanie budúceho Dalajlámu by sa malo uskutočniť "v súlade s minulou tradíciou".
Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning na stredajšej tlačovej konferencii v reakcii na oznámenie Dalajlámu uviedla, že "reinkarnácia Dalajlámu sa musí riadiť zásadami domáceho hľadania v Číne" a "schválením ústrednej vlády".
Mao uviedla, že proces musí "dodržiavať náboženské rituály a historické pozadie a musí sa s ním zaobchádzať v súlade s národnými zákonmi a nariadeniami".
Sarah Brooksová, riaditeľka Amnesty International pre Čínu, v samostatnom vyhlásení uviedla, že snahy čínskych orgánov kontrolovať výber budúceho Dalajlámu sú "priamym útokom" na právo na slobodu náboženského vyznania.
"Tibetskí budhisti, rovnako ako všetky náboženské spoločenstvá, musia mať možnosť vyberať si svojich duchovných vodcov bez nátlaku alebo zasahovania zo strany orgánov," uviedla Brooksová.
Dalajláma často vyzýval svojich nasledovníkov, aby odmietli kohokoľvek, koho si vyberie Peking. Túto pozíciu podporuje aj samozvaná tibetská exilová vláda, ktorú kedysi viedol predtým, ako sa v roku 2011 vzdal svojej politickej úlohy.
Prezident exilovej vlády Penpa Tsering uviedol, že Tibeťania z celého sveta "s úprimnou oddanosťou a jednomyseľne žiadali", aby funkcia Dalajlámu pokračovala "v prospech všetkých cítiacich bytostí vo všeobecnosti a budhistov zvlášť".
"V reakcii na túto ohromujúcu prosbu Jeho Svätosť prejavila nekonečné súcit a nakoniec súhlasila s našou žiadosťou pri príležitosti jeho 90. narodenín," uviedol na tlačovej konferencii.
Tsering však varoval Čínu, aby sa neplietla do procesu nástupníctva Dalajlámu, pričom uviedol, že ide o "jedinečnú tibetskú budhistickú tradíciu".
"Nielenže dôrazne odsudzujeme zneužívanie témy reinkarnácie Čínskou ľudovou republikou na ich politické účely, ale to nikdy neakceptujeme," povedal.
Hľadanie reinkarnácie Dalajlámu sa začína až po smrti súčasného držiteľa funkcie.
V minulosti bol nástupca identifikovaný staršími mníšskymi žiakmi na základe duchovných znamení a vízií. Môže trvať niekoľko rokov, kým sa budúci Dalajláma identifikuje ako dieťa a pripraví sa na prevzatie vedenia.