Dánska premiérka kritizuje USA: Špionáž proti spojencom je neprijateľná

Po správach o americkej špionážnej aktivite v Grónsku, dánska premiérka reaguje rezolútne. Aké sú ďalšie kroky Dánska a Grónska v tejto situácii?

Dánska premiérka kritizuje USA: Špionáž proti spojencom je neprijateľná
Zdroj: apnews.com
Dánska premiérka Mette Frederiksenová ostro odsúdila správy o tom, že Spojené štáty americké zintenzívnili spravodajské aktivity v Grónsku, poloautonómnom území Dánska. Jej vyjadrenia prichádzajú v čase pretrvávajúceho napätia ohľadom záujmu USA o arktický ostrov.

OSLO, Nórsko – Po tom, čo sa objavili informácie o tom, že Spojené štáty zhromažďujú spravodajské informácie o Grónsku, dánska premiérka Mette Frederiksenová pre agentúru Associated Press vyhlásila, že „proti spojencom sa nemôže špehovať“.

Frederiksenovej vyjadrenia sú najnovším vývojom v spore medzi Dánskom, Grónskom a Spojenými štátmi v súvislosti s potenciálnou anexiou strategického arktického ostrova zo strany USA. Dánsko a Grónsko opakovane zdôrazňujú, že ostrov bohatý na nerastné suroviny nie je na predaj.

Dánsko si predvolalo najvyššieho amerického diplomata v krajine, aby vysvetlil správu Wall Street Journal. Podľa nej vysokopostavení úradníci pod vedením riaditeľa amerických spravodajských služieb nariadili šéfom spravodajských agentúr, aby zistili viac o grónskom hnutí za nezávislosť a názoroch na ťažbu nerastných surovín zo strany USA. Jennifer Hall Godfrey, poverená vedením americkej ambasády v Kodani, sa stretla s vysokopostaveným dánskym diplomatom Jeppe Tranholm-Mikkelsenom na dánskom ministerstve zahraničných vecí. Ministerstvo neposkytlo žiadne ďalšie podrobnosti. Ambasáda sa k veci odmietla vyjadriť.

Komentár redakcie: Incident vyvoláva otázky o dôvere medzi spojencami a o hraniciach spravodajskej činnosti. Je potrebné nastaviť jasné pravidlá, aby sa predišlo budúcim nedorozumeniam a zabezpečila efektívna spolupráca v oblasti bezpečnosti a obrany.

Frederiksenová označila správu za „fámy“ v medzinárodných novinách. Wall Street Journal sa odvolával na dva nemenované zdroje oboznámené so snahou USA. "Spolupráca v oblasti obrany, odstrašovania a bezpečnosti v severnej časti Európy je čoraz dôležitejšia," povedala Frederiksenová. "Samozrejme, proti spojencom sa nemôže špehovať."

Grónsky premiér Jens-Frederik Nielsen sa v komentári pre grónsky denník Sermitsiaq vyjadril, že správy o špionáži sú neprijateľné a neúctivé.

Fínsky prezident Alexander Stubb uviedol, že „niet pochýb“ o tom, že tlak, ktorému sú Dánsko a Grónsko vystavené, „nie je v poriadku“. Vyjadril sa po bezpečnostnom stretnutí v Nórsku, kde sa o otázke Grónska diskutovalo medzi severskými a pobaltskými lídrami a Spojeným kráľovstvom, pričom zástupcovia Grónska a Faerských ostrovov sa pripojili prostredníctvom videohovoru.

V reakcii na otázky týkajúce sa správy denníka Journal, Gabbardovej kancelária vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že urobila tri „trestné“ oznámenia na ministerstvo spravodlivosti v súvislosti s únikmi informácií zo spravodajskej komunity.

Grónsky premiér minulý mesiac uviedol, že vyjadrenia USA o ostrove sú neúctivé a že „nikdy, nikdy nebude kusom majetku, ktorý si môže kúpiť hocikto“.

Nórsky premiér Jonas Gahr Støre v piatok povedal, že tým, ktorí veria, že v Arktíde existuje „iný druh právneho režimu“, by sa malo povedať, že „to tak nie je“.

Pred stretnutím lídrov Spoločných expedičných síl v Osle Gahr Støre uviedol, že sa zdá, že existujú návrhy, že „v Arktíde existuje akási terra nullius, kde neplatia zákony“.

"Platia, platí suverenita. A Grónsko je súčasťou Dánskeho kráľovstva," povedal pred stretnutím s lídrami Spojeného kráľovstva, severských a pobaltských krajín.