Dlhodobé užívanie antikoncepcie môže súvisieť s nižším rizikom depresie
Výskumníci analyzovali rozsiahly súbor dát, aby zistili, či existuje spojitosť medzi dĺžkou užívania antikoncepcie a pravdepodobnosťou depresívnych symptómov u žien.

Nová štúdia naznačuje, že ženy v USA, ktoré dlhšie užívajú antikoncepčné tabletky, môžu mať menšiu pravdepodobnosť výskytu depresívnych symptómov. Zistenia publikované v The International Journal of Psychiatry in Medicine poukazujú na súvislosť medzi dlhodobým užívaním orálnej antikoncepcie a nižším výskytom depresie, najmä u žien bez cukrovky.
Antikoncepčné tabletky, známe aj ako orálna antikoncepcia, sú bežne používané lieky na prevenciu tehotenstva. Obsahujú syntetické formy hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré regulujú menštruačný cyklus a zabraňujú ovulácii. Okrem antikoncepcie sa niekedy predpisujú na liečbu akné, bolestivej menštruácie alebo nepravidelného cyklu. Vzhľadom na to, že ovplyvňujú hladiny hormónov, vedci sa zaujímajú o to, ako môžu tieto tabletky ovplyvniť aj duševné zdravie.
Depresia patrí medzi najčastejšie duševné poruchy na svete a postihuje ženy častejšie ako mužov. Dôvody tohto rozdielu nie sú úplne známe, ale predpokladá sa, že úlohu zohrávajú hormonálne výkyvy. Keďže orálna antikoncepcia mení hladiny estrogénu a progesterónu, môže ovplyvňovať náladu. Predchádzajúce výskumy priniesli zmiešané výsledky. Niektoré štúdie uvádzajú zvýšené riziko depresie u užívateliek hormonálnej antikoncepcie, najmä počas dospievania, zatiaľ čo iné naznačujú možný ochranný účinok.
S cieľom objasniť túto problematiku, vedci Yajing Sun a Chen Zhang vykonali rozsiahlu analýzu s cieľom preskúmať, či dĺžka užívania antikoncepčných tabletiek u ženy súvisí s pravdepodobnosťou výskytu depresívnych symptómov. Štúdia analyzovala dáta z National Health and Nutrition Examination Survey, rozsiahleho, celoštátne reprezentatívneho súboru dát zhromaždeného Centrami pre kontrolu a prevenciu chorôb. Výskumníci sa zamerali na dáta z rokov 2005 až 2012, jediného cyklu, ktorý zahŕňal informácie o užívaní antikoncepčných tabletiek a symptómoch depresie.
Komentár redakcie: Zistenia štúdie poukazujú na potenciálnu súvislosť medzi dlhodobým užívaním antikoncepcie a znížením rizika depresívnych symptómov u žien, najmä tých bez cukrovky. Hoci štúdia prináša cenné poznatky, je dôležité interpretovať ju s opatrnosťou kvôli prierezovému dizajnu a iným obmedzeniam. Budúci výskum by sa mal zamerať na presnejšie určenie príčinnej súvislosti a na skúmanie rôznych typov antikoncepcie a ich vplyvu na duševné zdravie.
Z viac ako 5 500 žien, ktoré boli pôvodne zvažované, viac ako 2 700 spĺňalo kritériá pre konečnú analýzu. Ženy boli vylúčené, ak im chýbali informácie o tom, ako dlho užívali antikoncepčné tabletky, ich príznakoch depresie alebo iných zdravotných premenných. Na posúdenie depresívnych symptómov použili výskumníci široko akceptovaný dotazník známy ako Patient Health Questionnaire-9. Tento prieskum žiada účastníkov, aby ohodnotili, ako často zažili bežné príznaky depresie – ako je zlá nálada, problémy so spánkom alebo pocity bezcennosti – počas posledných dvoch týždňov. Skóre 10 alebo viac v dotazníku sa zvyčajne používa ako prah na indikáciu prítomnosti významných depresívnych symptómov.
Účastníčky boli tiež opýtané, ako dlho užívali antikoncepčné tabletky. Výskumníci potom skúmali vzťah medzi touto dobou trvania a pravdepodobnosťou dosiahnutia prahu pre depresívne symptómy. Použili štatistické modely na kontrolu širokého spektra ďalších faktorov, ktoré by mohli ovplyvniť riziko depresie, vrátane veku, rasy, telesnej hmotnosti, konzumácie alkoholu a anamnézy, ako je cukrovka alebo kardiovaskulárne ochorenie.
Výskumníci zistili, že ženy, ktoré užívali antikoncepčné tabletky dlhšie, mali menšiu pravdepodobnosť hlásenia depresívnych symptómov. Táto asociácia zostala zachovaná aj po zohľadnení rôznych demografických a zdravotných faktorov. Presnejšie povedané, šanca na výskyt depresívnych symptómov sa znižovala s každým ďalším rokom užívania antikoncepčných tabletiek. Asociácia bola obzvlášť silná u žien bez cukrovky. V tejto podskupine pravdepodobnosť výskytu depresívnych symptómov klesla približne o 5 % s každým ďalším rokom užívania.
Výskumníci tiež vykonali takzvanú „prahovú analýzu“, ktorá hľadá špecifické hraničné body, kde sa vzťah medzi dvoma premennými mení. Zistili, že najsilnejšie zníženie príznakov depresie sa vyskytlo u žien, ktoré užívali antikoncepčné tabletky až 9,3 roka. Po tomto bode zostala asociácia negatívna, ale nestala sa silnejšou. Vizuálne modely podporili toto zistenie, ktoré ukazuje stály pokles šance na depresívne symptómy so zvyšujúcou sa dĺžkou užívania tabletiek. Tento vzorec bol pozorovaný vo väčšine podskupín žien, vrátane žien z rôznych rasových skupín, rodinného stavu a kategórií telesnej hmotnosti.
Štúdia síce nebola navrhnutá na identifikáciu biologických mechanizmov, ktoré stoja za pozorovanou asociáciou, ale výskumníci diskutovali o niekoľkých možných vysvetleniach. Jednou z hypotéz je, že orálna antikoncepcia môže pomôcť stabilizovať hormonálne výkyvy, ktoré môžu ovplyvňovať náladu. Estrogén a progesterón, dva hlavné hormóny v antikoncepčných tabletkách, zohrávajú dôležitú úlohu vo funkcii mozgu. Ukázalo sa, že estrogén znižuje zápal v mozgu a podporuje integritu hematoencefalickej bariéry, ochrannej vrstvy, ktorá chráni mozog pred škodlivými látkami. Môže tiež ovplyvniť to, ako mozog reaguje na stres reguláciou osi hypotalamus-hypofýza-nadobličky, systému zapojeného do reakcie tela na stres.
Progesterón môže tiež prispieť k zníženiu zápalu mozgu a podpore opravy tkaniva mozgu, uviedli výskumníci. Predpokladá sa, že oba hormóny pomáhajú udržiavať emocionálnu rovnováhu a niektorí výskumníci sa domnievajú, že ich syntetické náprotivky v antikoncepčných tabletkách by mohli ponúknuť podobné výhody. Pravidelnou reguláciou týchto hormónov v priebehu času môže orálna antikoncepcia pomôcť znížiť riziko depresie u niektorých žien.
Aj keď sú zistenia štúdie založené na rozsiahlej a celoštátne reprezentatívnej vzorke, je potrebné zvážiť niekoľko obmedzení. Po prvé, pretože dáta pochádzajú z prierezového prieskumu, nie je možné určiť, či užívanie antikoncepčných tabletiek spôsobilo zníženie depresívnych symptómov. Je tiež možné, že ženy, ktoré sú menej náchylné na depresiu, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú pokračovať v užívaní orálnej antikoncepcie, alebo že k pozorovanej súvislosti prispeli iné nemerané faktory. Po druhé, štúdia neskúmala špecifické typy alebo dávky užívaných antikoncepčných tabletiek. Rôzne zloženia môžu mať rôzne účinky na náladu a niektoré typy tabletiek obsahujú iba progesterón, zatiaľ čo iné obsahujú estrogén aj progesterón. Bez týchto informácií je ťažké vyvodiť závery o tom, ktoré formy antikoncepcie by mohli byť najrelevantnejšie pre riziko depresie.
Štúdia sa tiež zamerala na dospelé ženy vo veku 20 rokov a staršie, takže zistenia sa nemusia vzťahovať na dospievajúcich alebo mladých dospelých, ktorí môžu reagovať na hormonálne zmeny odlišne. Okrem toho dáta nezahŕňali merania toho, ako dôsledne ženy užívali tabletky, čo by mohlo ovplyvniť ich dopad. Budúce štúdie by mohli pomôcť objasniť tieto problémy sledovaním žien v priebehu času, zhromažďovaním podrobnejších informácií o typoch antikoncepcie, ktoré používajú, a sledovaním zmien nálady počas rôznych fáz užívania. Takýto výskum by tiež mohol pomôcť určiť, či by hormonálna antikoncepcia mohla byť užitočná ako súčasť širšieho prístupu k zvládaniu depresívnych symptómov u niektorých žien. Štúdia „Asociácia medzi dĺžkou užívania antikoncepčných tabletiek a rizikom depresie u amerických žien: Prierezová štúdia NHANES“, bola autorizovaná Yajing Sun a Chen Zhang.