Do konca storočia bude nedostatkom vody trpieť takmer miliarda ľudí, varujú vedci
Výskumníci z Northeastern University zistili, že predchádzajúce odhady rozsahu nedostatku vody boli výrazne podhodnotené. Realita môže byť oveľa horšia.

Nová analýza modelov zemského systému predpovedá, že do roku 2100 pocíti negatívne dopady zníženého prietoku veľkých riek až 850 miliónov ľudí.
Podľa novej štúdie, ktorú vypracovali vedci z Northeastern University, bude mať do konca tohto storočia nedostatok vody dramatický dopad na životy takmer miliardy ľudí. Analýza najpresnejších dostupných modelov zemského systému ukazuje, že znížený prietok významných svetových riek zasiahne omnoho väčšiu populáciu, než sa pôvodne predpokladalo.
„Zistili sme, že niektoré z najlepších modelov predpovedajú najhoršie scenáre v súvislosti s dopadom nedostatku vody,“ hovorí Puja Das, postdoktorandská výskumníčka z AI for Climate and Sustainability na Institute for Experiential AI na Northeastern University. Profesor Auroop Ganguly, spoluautor štúdie publikovanej v časopise npj Climate and Atmospheric Science, dodáva, že presné odhady populácie sú kľúčové pre tvorcov politík, pretože im umožňujú plánovať v oblasti dostupnosti potravín, vody a energie.
Znížený prietok riek má totiž ďalekosiahle dôsledky. Okrem zníženia zásob pitnej vody negatívne ovplyvňuje úrodnosť poľnohospodárskej pôdy a produkciu vodnej energie. Modely zemského systému, ktoré vedci použili, sú komplexné počítačové simulácie zohľadňujúce rôzne procesy na Zemi, vrátane atmosféry, oceánov a ľudskej činnosti.
Komentár redakcie: Používateľ Reddit poukazuje na potrebu investovať do odsoľovacích zariadení, ktoré by mohli zmierniť dopady nedostatku vody, avšak ich výstavba nie je momentálne považovaná za dostatočne ziskovú. Ďalší komentár upozorňuje na rastúcu spotrebu sladkej vody v dátových centrách AI a na to, že čoraz viac vody sa používa nielen na pitie. Je jasné, že problém nedostatku vody si vyžaduje komplexné riešenia a zodpovedný prístup.
Výskum ukázal, že podľa piatich najpresnejších modelov zaznamená 40 % z 30 najväčších svetových riek do roku 2100 pokles prietoku. To ovplyvní populáciu, ktorá je stonásobne väčšia ako populácia New Yorku. Pôvodné odhady hovorili pritom o „iba“ 260 miliónoch ľudí.
„Vybrali sme 30 najväčších povodí na svete, vrátane Amazonky, Konga, Gangu, Brahmaputry a Nílu,“ vysvetľuje Das. „Snažili sme sa zistiť, ako klimatické modely zobrazujú prietok v týchto povodiach, teda dostupnosť vody.“ Vedci porovnávali dve generácie projektov Coupled Modeling Intercomparison Projects (CMIP5 a CMIP6), aby zistili, ako sa ich predpovede zhodujú s historickými údajmi o ročnom prietoku z rokov 1960 až 2005. Novší systém CMIP6 sa ukázal ako presnejší. „Zistili sme, že presnejšie modely predpovedajú horšiu budúcnosť z hľadiska dostupnosti vody,“ dodáva Das.