Dôvera v klimatológov: Celosvetovo nižšia ako u iných vedcov, no existujú výnimky

Globálna analýza odhalila zaujímavé rozdiely v dôvere verejnosti v klimatológov. Ktoré krajiny vedú a kde pretrváva skepticizmus?

Dôvera v klimatológov: Celosvetovo nižšia ako u iných vedcov, no existujú výnimky
Zdroj: edu.au
Nová rozsiahla štúdia odhaľuje globálne rozdiely v dôvere verejnosti v klimatológov v porovnaní s inými vedcami. Kde klimatológom veríme viac a prečo na tom záleží?

Ľudia celosvetovo dôverujú klimatológom menej ako iným vedcom, no situácia sa v rôznych krajinách výrazne líši. Štúdia Inštitútu pre klimatické riziká a reakcie (Institute for Climate Risk & Response) analyzovala dáta z prieskumu na vzorke takmer 70 000 respondentov zo 68 krajín. Výsledky ukazujú, že v niektorých regiónoch, najmä v Latinskej Amerike a Afrike, je miera dôvery nízka. Konžská demokratická republika vykazuje najnižšiu dôveru v klimatológov spomedzi všetkých skúmaných krajín.

Na druhej strane, Izrael, Taiwan, Južná Kórea, Nemecko, Egypt a najmä Čína vykazujú výrazne vyššiu dôveru v klimatológov ako priemer. Vedúci autor štúdie, Dr. Omid Ghasemi, upozorňuje, že hoci celková dôvera vo vedcov, vrátane klimatológov, je stále relatívne vysoká, existujúce rozdiely môžu oslabiť podporu vládnych opatrení na boj proti globálnemu otepľovaniu.

Štúdia zdôrazňuje, že pochopenie faktorov, ktoré ovplyvňujú dôveru verejnosti v klimatológov, je kľúčové pre efektívnu komunikáciu o klimatickej zmene a implementáciu účinných politík.

Komentár redakcie: Diskusia na sociálnej sieti Reddit poukazuje na potrebu hlbšieho pochopenia príčin nedôvery v klimatológov a hľadania efektívnych spôsobov, ako túto nedôveru prekonať. Niektorí používatelia zdôrazňujú vplyv vzdelania, logického myslenia a náchylnosti k dezinformáciám. Iní zas volajú po konkrétnych intervenciách namiesto opakovaného konštatovania problému.