Dôvera v Kongres klesá: Obchodovanie s akciami politikmi nahlodáva dôveru v demokraciu, tvrdí štúdia

Výskumníci zistili, že ľudia, ktorí sa dozvedia o akciových transakciách členov Kongresu, hodnotia Kongres ako menej legitímny a zákony považujú za menej spravodlivé. Táto strata dôvery pramení zo všeobecného pocitu korupcie.

Dôvera v Kongres klesá: Obchodovanie s akciami politikmi nahlodáva dôveru v demokraciu, tvrdí štúdia
Zdroj: psypost.org
Nová štúdia varuje, že keď verejnosť zistí, že členovia Kongresu profitujú z obchodovania s akciami, znižuje sa tým dôvera v zákonodarný zbor a ochota rešpektovať zákony, ktoré vytvára.

Raihan Alam a Tage S. Rai z Rady School of Management na Kalifornskej univerzite v San Diegu publikovali svoje zistenia v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Ich výskum sa zameral na pochopenie toho, ako finančné záujmy zákonodarcov ovplyvňujú vnímanie legitimity verejnosťou, čo je kľúčový koncept pre fungovanie demokratických inštitúcií.

Obchodovanie s využitím dôverných informácií sa týka využívania neverejných informácií na získanie výhody na akciovom trhu. Hoci členovia Kongresu nie sú vyňatí z týchto zákonov, môžu obchodovať s akciami počas výkonu funkcie, ak svoje transakcie zverejnia. Kritici však tvrdia, že to vytvára dojem nekalosti, najmä ak zákonodarcovia nakupujú alebo predávajú akcie v odvetviach, ktoré sami dohliadajú.

Organizácie ako Unusual Whales v posledných rokoch zdokumentovali prípady, keď zákonodarcovia dosiahli neobvykle vysoké zisky z obchodovania s akciami. Tieto správy vyvolali verejnú nevôľu a výzvy na prísnejšie pravidlá, vrátane návrhov na zákaz obchodovania s akciami pre členov Kongresu. Vedci však len začali skúmať, ako tieto odhalenia ovplyvňujú postoje verejnosti k demokratickým inštitúciám.

Komentár redakcie: Štúdia upozorňuje na negatívne dôsledky obchodovania s akciami zo strany členov Kongresu na dôveru v demokraciu. Poukazuje na to, že vnímanie korupcie môže nahlodať legitimitu inštitúcie a znížiť ochotu občanov dodržiavať zákony. Výsledky zdôrazňujú potrebu etických reforiem s cieľom posilniť dôveru verejnosti v politikov.

Alam uviedol, že ho inšpirovala správa od Unusual Whales o profitovaní členov Kongresu na akciovom trhu. Uvažoval, či by takéto správanie mohlo viesť verejnosť k vnímaniu Kongresu ako menej legitímneho a znížiť ich ochotu dodržiavať jeho zákony.

Na preskúmanie týchto otázok uskutočnili Alam a Rai dva experimenty s využitím online vzoriek dospelých Američanov. V prvom experimente čítali účastníci správy o vzdelaní členov Kongresu alebo o analýze od Unusual Whales, ktorá ukázala, že niektorí zákonodarcovia dosiahli výnosy na akciovom trhu presahujúce 100 % v roku 2024. Po prečítaní odpovedali na otázky týkajúce sa ich dôvery v Kongres a ochoty dodržiavať zákony.

V druhom experimente čítali účastníci o fiktívnom kongresmanovi, ktorý buď dosiahol veľký zisk z obchodovania s akciami, stratil veľké množstvo peňazí, alebo bol jednoducho opísaný ako člen výborov bez zmienky o obchodovaní s akciami. To umožnilo výskumníkom izolovať účinky samotného obchodovania s akciami.

Účastníci, ktorí sa dozvedeli o obchodovaní s akciami v Kongrese, vnímali Kongres ako menej dôveryhodný, viac skorumpovaný a menej legitímny. Taktiež hodnotili zákony Kongresu ako menej spravodlivé a menej ochotne ich dodržiavali. Druhý experiment podporil tieto závery, pričom obchodovanie s akciami, bez ohľadu na zisk alebo stratu, znížilo vnímanie legitimity.

Výsledky naznačujú, že aj legálne správanie, ak je vnímané ako eticky sporné, môže poškodiť dôveru verejnosti v demokratické inštitúcie. Vedci tvrdia, že zákaz alebo obmedzenie obchodovania s akciami v Kongrese by mohlo pomôcť obnoviť dôveru verejnosti a posilniť demokratické normy.