Eskalácia napätia medzi Indiou a Pakistanom: Raketové útoky a obvinenia z ostreľovania civilných cieľov
Pakistan podnikol raketové útoky na indické vojenské ciele, na čo India reagovala útokmi na pakistanské základne. Vzájomné obvinenia z ostreľovania civilných objektov stupňujú obavy z ďalšej eskalácie konfliktu.

Vzájomné raketové útoky medzi Pakistanom a Indiou vyostrili už aj tak napätú situáciu v Kašmíre. Obe krajiny sa navzájom obviňujú z provokácií a cielenia na civilné objekty.
Pakistan oznámil, že jeho sily podnikli odvetné útoky na viaceré ciele v Indii v reakcii na údajnú „neustálu provokáciu“ a ostreľovanie pakistanských leteckých základní indickými silami. Podľa pakistanského vyhlásenia boli na útoky použité rakety stredného doletu Fateh, ktoré zasiahli viac ako 25 vojenských objektov, vrátane leteckých základní, skladov zbraní v štátoch Gujarat, Punjab a Rajasthan, ako aj v oblasti Kašmíru spravovanej Indiou.
India reagovala obvinením Pakistanu z cielenia na zdravotnícke zariadenia a školy v indickej časti Kašmíru. Indická armáda uviedla, že reagovala na „do očí bijúcu eskaláciu“ zo strany Pakistanu, pričom tvrdí, že pakistanské drony a munícia boli „okamžite zneškodnené“ protivzdušnou obranou. Na sociálnej sieti X pakistanská armáda zverejnila zábery odpaľovania rakiet z mobilných odpaľovacích zariadení.
Agentúra AP informovala o silných výbuchoch v mestách Srinagar a Jammu v Kašmíre spravovanom Indiou, ako aj v posádkovom meste Udhampur. Reuters s odvolaním sa na indickú políciu uviedol, že v regióne Jammu bolo zabitých päť ľudí. Táto eskalácia nadväzuje na útok v indickej časti Kašmíru, pri ktorom zahynulo 26 ľudí, prevažne hinduistických turistov. India z podpory útoku obviňuje Pakistan, ktorý to odmieta.
Komentár redakcie: Eskalácia napätia medzi Indiou a Pakistanom vyvoláva vážne obavy z regionálnej stability. Vzájomné obvinenia a vojenské akcie podkopávajú snahy o mierové riešenie sporu o Kašmír a zvyšujú riziko rozsiahlejšieho konfliktu. Medzinárodné spoločenstvo vyzýva na zdržanlivosť a dialóg, ktorý je kľúčový pre odvrátenie ďalšej eskalácie a zabezpečenie mieru v regióne.
Pakistanský minister obrany poprel správy o zasadnutí Národného veliteľského úradu, ktorý dohliada na jadrový arzenál krajiny. Zároveň uviedol, že jadrová opcia je veľmi vzdialená možnosť a nemala by sa diskutovať. Napriek vojenskej ofenzíve pakistanské ozbrojené sily na sociálnej sieti X vyjadrili nádej, že India pristúpi k dialógu a diplomacii.
Indickí predstavitelia uviedli, že indické sily „úspešne neutralizovali“ hrozby a zároveň vyjadrili odhodlanie k „neeskalácii“. Uviedli, že došlo k „obmedzeným škodám“ na vojenskej infraštruktúre a obvinili Pakistan z cielenia na civilné zdravotnícke a vzdelávacie zariadenia. India tvrdí, že jej reakcia bola „odmeraná“ a zároveň zdôraznila, že indické ozbrojené sily zostávajú v stave vysokej operačnej pripravenosti, ak Pakistan bude recipročný v deeskalácii.
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio telefonoval s pakistanským armádnym generálom Asimom Munírom, aby „naliehal na obe strany, aby našli spôsoby, ako deeskalovať“ a ponúkol „pomoc USA pri začatí konštruktívnych rozhovorov s cieľom vyhnúť sa budúcim konfliktom“. Skupina G7 vyzvala na maximálnu zdržanlivosť a vyzvala na priamy dialóg medzi krajinami.