Eskalácia napätia na hranici: Thajsko-kambodžský konflikt si vyžiadal obete a evakuáciu

Boje na thajsko-kambodžskej hranici si vyžiadali životy civilistov a spôsobili masovú evakuáciu. Obe krajiny sa obviňujú z agresie, mierové riešenie je v nedohľadne. Bezpečnostná rada OSN zvolala mimoriadne zasadnutie.

Eskalácia napätia na hranici: Thajsko-kambodžský konflikt si vyžiadal obete a evakuáciu
Zdroj: com.sg
Ozbrojené zrážky medzi Thajskom a Kambodžou vyústili do evakuácie desaťtisícov ľudí a nárastu obetí. Napätie medzi susednými krajinami sa stupňuje, pričom obe strany sa navzájom obviňujú z rozpútania konfliktu.

Intenzívne ostreľovanie pozdĺž spornej hranice medzi Thajskom a Kambodžou donútilo viac ako 130 000 Thajčanov opustiť svoje domovy. Podľa thajských úradov sa situácia dramaticky zhoršila po 24. júli, pričom hlásených je najmenej 16 obetí, z toho 14 civilistov. Evakuovaní obyvatelia nachádzajú útočisko v núdzových centrách, ako je aj pretekársky okruh v Burirame.

Sopa Suayprakhon, farmárka z thajskej provincie Buriram, opísala paniku a strach, ktoré zažili dedinčania po výbuchoch v blízkosti ich obydlí. Podobné scény sa odohrávajú v ďalších pohraničných oblastiach. Thajsko obviňuje Kambodžu z úmyselného zacielenia na civilné objekty, vrátane nemocníc a škôl, raketami ruskej výroby. Kambodža naopak tvrdí, že Thajsko použilo kazetovú muníciu, čo Thajsko popiera.

Kambodžské médiá informujú o evakuácii viac ako 20 000 obyvateľov zo severnej provincie Preah Vihear. Agentúra AFP uvádza jedného mŕtveho a päť zranených kambodžských civilistov. Herecký thajský premiér Phumtham Wechayachai označil situáciu za akt agresie, ktorý by mohol eskalovať do vojny.

Komentár redakcie: Konflikt na thajsko-kambodžskej hranici je komplexný problém s hlbokými koreňmi v historických sporoch a nacionalistických náladách. Medzinárodné spoločenstvo vyzýva na deeskaláciu a dialóg, no nájdenie trvalého mierového riešenia sa javí ako náročné. Osudy evakuovaných obyvateľov zostávajú neisté a humanitárna situácia sa môže zhoršiť, ak boje budú pokračovať.

Bezpečnostná rada OSN sa mimoriadne stretla, aby prediskutovala stupňujúce sa napätie. Malajzijský premiér Anwar Ibrahim, predsedajúci združeniu ASEAN v roku 2025, sprostredkoval rozhovory o prímerí a stiahnutí vojsk. Kambodžský premiér Hun Manet vyjadril súhlas s prímerím, no obvinil Thajsko z neskoršieho odstúpenia od dohody.

Napätie medzi Thajskom a Kambodžou má dlhú históriu. Nedávno sa vyhrotilo po incidente z 28. mája, kedy bol zabitý kambodžský vojak v spornej oblasti. Po diplomatických roztržkách a vzájomnom vyhostení ambasádorov je situácia na hranici naďalej nestabilná.